ΧΑΝΤΜΠΟΛ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ: Επιβεβαίωσε τις φετινές δυνατότητες της η ΑΕΠ που έχασε στον πρωτοπόρο Φοίβο μόνο με 35-24

fanis@xan.gr

Μετά το τέλος του πρώτου γύρου του δευτέρου ομίλου της Β΄ Εθνικής ο προπονητής της ομάδας του Φοίβου Στέλιος Υετίων κάνοντας έναν απολογισμό της κατηγορίας αναφέρθηκε με τα καλύτερα λόγια στην Α.Ε. Ποντίων. Η ομάδα λοιπόν του Θεόδωρου Βαφειάδη επιβεβαίωσε και μέσα στο κλειστό των Συκιών (έδρα του Φοίβου) τις φετινές μεγάλες δυνατότητες, παίζοντας ανοικτά, διεκδικώντας το καλύτερο δυνατό. Το τελικό 34-25 υπέρ του Φοίβου επιβεβαιώνει τα παραπάνω και αφήνει την ικανοποίηση στην αποστολή της Ξανθιώτικης ομάδας που βρέθηκε το Σάββατο το βράδυ στην συμπρωτεύουσα αφού κέρδισε και πάλι τις εντυπώσεις, ενώ η διαφορά των 9 γκολ είναι η μικρότερη από των άλλων ομάδων που βρίσκονται στο γκρουπ των κορυφαίων ομάδων.

Με τις καλύτερες συνθήκες ξεκίνησε ο αγώνας με τους Ξανθιώτες να προηγούνται 0-2 πριν συμπληρωθούν τρία λεπτά αγώνα χάρη σε γκολ των Πετρίδη – Ελευθεριάδη. Άμεση ήταν η απάντηση των γηπεδούχων που με ένα 3-0 σερί στα επόμενα πέντε λεπτά πήραν το προβάδισμα και παρά την προς στιγμή ισοφάρισε σε 3-3 με τον Τουμπάρη δεν το έχασαν ενώ στο τελευταίο 10λεπτο ανέβασαν την διαφορά σε νταμπλ – σκορ 18-9. Μία διαφορά που έμεινε τελική και στο δεύτερο ημίχρονο, αν και στο 46΄ αυτή έφτασε στην μέγιστη τιμή των 12 γκολ (30-18).

Τα 10λεπτα: 4-3, 12-6, 18-9 (ημιχ.), 25-16, 31-19, 34-25 τελικό

Καλή ήταν η διαιτησία των κ.κ. Ζέρβα – Μαυρίδη (Βέροιας).

ΦΟΙΒΟΣ (Υετίων): Παπαδόπουλος Θ, Στυλιαράς, Γκουτζουβελίδης 5, Τσολερίδης 8, Μενεψάκος 2, Λυμπούδης, Οικονόμου 8, Παράσογλου 1, Θεοδοσιάδης, Κανσίζογλου 5, Κςχαγιάς 1, Κωνσταντινούδης 2, Πανίδης 2, Παπαδόπουλος Αθ.

ΑΕΠ (Βαφειάδης): Καϊκης, Κανέτης, Πατσατζής 3, Ιωάννου 1, Ρουμελιώτης, Πετρίδης 2, Τουμπάρης 5, Καζαντζίδης, Χαλκίδης 2, Στεφανίδης 2, Μιχαηλίδης 1, Δενδράκης 3, Καρυπίδης 4, Ελευθεριάδης 2.