A2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Βαριά ήττα για την Ξάνθη ΒF από το Περιστέρι

sports@ixanthi.gr

Βαριά ήττα γνώρισε  η ΞΑΝΘΗ ΒF FASHION στην Αθήνα από το Περιστέρι με    80-60 πραγματοποιώντας την χειρότερη της εκτός έδρας εμφάνιση όπερ και το αποτέλεσμα. Η ξανθιώτικη ομάδα που είχε πολλά πλεονεκτήματα πριν την έναρξη του αγώνα φάνηκε μόνο στο πρώτο 5λεπτο όταν και προηγήθηκε με  4-15 χωρίς συνέχεια αφού οι γηπεδούχοι όχι μόνο κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο 10λεπτο με βραχεία κεφαλή ενός πόντου (20-19) σερί 16-4 αλλά στην δεύτερη περίοδο διεύρυναν το σερί τους στο 25-4 και έκλεισαν το ημίχρονο στο +9 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα αφού αυτή η εξέλιξη επηρέασε αρνητικά τους Ξανθιώτες που στην συνέχεια δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων που έπαιζαν κεκλεισμένων των θυρών αλλά και χωρίς το μεγάλο τους όπλο, τον Τρέισι.

Ίσως να έπεσε «βαριά» η πίτα που έκοψε η ομάδα στα μέσα της εβδομάδας που συνοδεύτηκε και με γεύμα στο Ξενοδοχείο ΝΑΤΑΣΑ, αφού οι βασικοί παίκτες παρουσιάστηκαν κάτω του μετρίου και ενώ αρκετοί ταλαιπωρούντο και από την γαστρεντερίτιδα που κτύπησε τον Νομό Ξάνθης.

Καλή ήταν η διαιτησία των κ.κ. Δέλλα - Ξενικάκη

Τα 10λεπτα: 20-19, 39-30 (ημιχ.), 58-45, 80-60 τελικό.
Περιστέρι (Καραγιάννης): Μπέλλας 2, Τσαλδάρης 14(2), Ντίφερς 24(1), Καφετζής 2, Κουκοβίνος 2, Στέφος 4, Καλαμαράς, Κατσαφούρης 5, Βεσκούκης 19(1), Μαυροειδής 8.
Ξάνθη
BF FASHION(Σουλιώτης - Λεμονίδης): Παπανικολάου 2, Καρύδας 9(1), Μίμιτσα 21(3), Στεφανίδης 6(1), Πενταζίδης 10, Σουφλιάς 2, Καραγιώργης, Κουτσογιάννης, Βοϊβατόπουλος, Τσότσος 8, Φουτσιτζής 2.

*** Αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση στην κορυφή της βαθμολογίας της Α2 μπάσκετ των ανδρών μετά την ολοκλήρωση της 15ης αγωνιστικής, καθώς όλοι οι πρωτοπόροι νίκησαν.