ΧΑΝΤΜΠΟΛ Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Σε… χειμωνιάτικο περίπατο μετέτρεψε τον εκτός έδρας αγώνα με τον Φιλώτα η ΑΕΠ

fanis@xan.gr

Μπορεί να μην έχει γευτεί την εντός έδρας νίκη η γυναικεία ομάδα της Α.Ε. Ποντίων, όμως εκτός έδρας τα πηγαίνει περίφημα. Μετά τη νίκη στην πρεμιέρα μέσα στην Καστοριά στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής η ομάδα του Τριαντάφυλλου Χριστοδουλίδη κέρδισε στο Λέχοβο τον Φιλώτα Φλώρινας με σκορ 26-31 πετυχαίνοντας την 2η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Ξανθιώτικη ομάδα ανώτερη σε όλα τα επίπεδα πήρε το προβάδισμα από το πρώτο λεπτό με την Καραγκιοζίδου και παρά την προς στιγμή ισοφάριση με την Τσουτσουλάκη μετέτρεψε την υπόλοιπη συνέχεια σε περίπατο. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 9-16 διαφορά η οποία διαμορφώθηκε από το 21ο λεπτό όταν προηγήθηκαν με 4-11. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχες προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι με ένα 3-0 αλλά χωρίς συνέχεια με την διαφορά να βρίσκεται στο +6 η οποία στο τέλος μειώθηκε στα 5 (26-31) που ήταν και η τελική διαφορά.

Η Μαρία Μπάκου ήταν η πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες και μαζί με τις Βασιλειάδου Προκοπίδου και Πετριάδου περνούν στην πρώτη σειρά των διακριθέντων. Από τις γηπεδούχες η Κατωτοικίδου και η Τσουτσουλάκη προσπάθησαν.

Προβλημάτισε στο δεύτερο ημίχρονο η διαιτησία των κ.κ Ζέρβα (Βέροιας) – Πετρίδη (Αλεξάνδρειας), οι οποίοι φρέναραν την Ξανθιώτικη ομάδα κρατώντας το σκορ σε χαμηλά επίπεδα.

Τα 10λεπτα: 3-5, 4-10, 9-16 (ημιχ.), 15-19, 22-25, 26-31 τελικό.

ΦΙΛΩΤΑΣ (Βακάλης): Θωμά, Τσουτσουλάκη 7 Κατωτοικίδου 8, Δρουγουνάκη, Χαριτοπούλου 4, Καρανικόλα, Κατσικαράκη, Στρατάκη 2, Προϊτση 1, Νιτσοπούλου 2, Αδαμίδου 2, Πιχτράκη, Ιωαννίδου, Γκάτσιου.

Α.Ε. ΠΟΝΤΙΩΝ (Χριστοδουλίδης): Ζουμπουλίδου, Σάββογλου, Βασιλειάδου 3, Καραγκιοζίδη 2, Πετριάδου 4, Θυμή, Πιπερίδου 4, Μπαράκου 2, Μπάκου 11, Φραγκούδη, Τσαμουργκανίδου, Προκοπίδου 5, Χριστοδούλου, Μελισσοπούλου Φ.

*** Με διανυκτέρευση πήγε στο Λέχοβο η ομάδα της ΑΕΠ αφού ο αγώνας διεξήχθη στο ομώνυμο κλειστό γυμναστήριο.

*** Την αποστολή συνόδευσαν η Γραμματέας Γιούλα Βασιλειάδου, ο τελών χρέη εφόρου Αλέκος Βασιλειάδης και η πρώην αθλήτρια της ΑΕΠ διατροφολόγος, Κούλα Βασιλειάδου.

*** Η αποστολή συνάντηση καλό καιρό με ηλιοφάνεια αλλά και με τσουχτερό κρύο, ενώ πολλοί περίμεναν να δουν χιόνι.

*** Την αποστολή στο ξενοδοχείο επισκέφθηκαν αρκετοί προπονητές – παράγοντας των ομάδων της περιοχής όπου έγιναν αρκετές συζητήσεις για το άθλημα.

*** Προπονητής στην ομάδα του Φιλώτα είναι ο πρώην ομοσπονδιακός προπονητής των νεανίδων Σωκράτης Βακάλης.