Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Ο κόσμος της Ξάνθης έκανε την διαφορά όμως ο κ. Δέλλας ήταν ο 6ος παίκτης του Αιγάλεω στην νίκη επί της Ξάνθης BF

fanis@xan.gr

Μπορεί αυτή τη φορά οι Ξανθιώτες φίλαθλοι να ήταν ο 6ος παίκτης όμως δυστυχώς ο παράγοντας διαιτησίας είναι ανυπέρβλητος και καθορίζει τον νικητή. Το κακό στην υπόθεση είναι ότι η Ξάνθη BF αγωνιζόταν με μία Αθηναϊκή ομάδα και έχει παράπονα από τον Θεσσαλονικέα διαιτητή χωρίς να είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό με Βορειοελλαδίτη άνθρωπο με τα γκρι. Αποκορύφωμα όλων ήταν οι Ξανθιώτες να εκτελέσουν εννιά βολές εκ των οποίων οι 7 στο πρώτο μέρος και οι του Αιγάλεω 24 (!!!). Βέβαια ο κ. Δέλλας δικαίωσε κύρια τον εαυτό του για το πόσο καλός διαιτητής είναι και κατά δεύτερο την Επιτροπή Διαιτησίας που για δεύτερη φορά φέτος τον βλέπουμε μόνο σε αγώνα της Α2 (Ξάνθη BF) υποβιβάζοντάς τον από την Α1.

Δυστυχώς έχασε το μπάσκετ γιατί ο Γιώργος Ζαφειρούδης με τα παιδιά του κατάφεραν να κεντρίσουν το ενδιαφέρον των Ξανθιωτών φιλάθλων, να τους φέρουν στο γήπεδο αφού ήταν η πρώτη φορά για φέτος που βρέθηκαν στο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ πάνω από 500 φιλάθλους, όχι για να δουν μόνο τον αγώνα αλλά για να βοηθήσουν ενεργά. Τα κατάφεραν περίφημα και το μόνο που απογοήτευσε τους πρωταγωνιστές ήταν ότι δεν μπόρεσαν να τους ευχαριστήσουν με την νίκη. Μία νίκη που στριφογύριζε για πολύ ώρα στον πάγκο της Ξάνθης BF όμως το τέλος δεν ήταν το ιδανικό. Δεν θα πρέπει να παραλείψουμε την παρουσία του συλλόγου φιλάθλων «ΑΚΡΙΤΕΣ» που δημιούργησαν την ιδανική ατμόσφαιρα ενός καλού αγώνα μπάσκετ.

Και ήταν πράγματι ένα ντέρμπι διαφήμιση για το άθλημα. Μπάσκετ υψηλών προδιαγραφών από δύο πολύ καλές ομάδες που δικαιολόγησαν την θέση τους. Η ομάδα του Αιγάλεω μετά από αυτήν την ανέλπιστη νίκη έχει βάλει γερά θεμέλια για την άνοδο στην Α1. Βέβαια έχει μία 5άδα που είναι πολυτέλεια για την κατηγορία.

Στην 5λεπτη παράταση κρίθηκε το πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής της Α2 που έγινε το Σάββατο το απόγευμα στο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ. Το τελικό 88-95 (74-74 κ.α.) δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα αφού για 30 λεπτά και πλέον η ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη ήταν η απόλυτη κυρίαρχη, είχε το προβάδισμα στο σκορ φτάνοντας την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 13ων πόντων (37-24) στο 15.13΄ και στους 11 (60-49) στο 28.17΄.

Όμως ο κ. Δέλλας που δεν είχε πει την τελευταία του λέξη αφού από την αρχή του αγώνα ήταν … θεατής αφήνοντας τον κ. Σταματόπουλο να σφυρίζει όλες τις παραβάσεις, έχοντας συμμετοχή μόνο στα φάουλ υπέρ του Αιγάλεω, εκνεύρισε παίκτες και φιλάθλους με αποκορύφωμα την φάση του 9.19΄πριν το τέλος του αγώνα όταν ο Κώστα Τσότσος κάτι του είπε για τον μη καταλογισμό των φάουλ υπέρ του με αποτέλεσμα να δεχθεί την τεχνική ποινή κι ενώ το σκορ ήταν 62-52 ξαφνικά να γίνει 62-60 και να χαθεί η ηρεμία που υπήρχε μέχρι εκείνο το σημείο. Μία κίνηση του Ξανθιώτη σέντερ αψυχολόγητη που ναι μεν είχε δίκιο αλλά το έχασε δίνοντας την δυνατότητα στους παίκτες του Καρβέλα εκεί που τα είχαν χαμένα να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Κι αυτό το λέω γιατί την διαφορά των 13ων πόντων στην δεύτερη περίοδο την ροκάνισαν και μάλιστα στο 22.28΄ πέρασαν μπροστά στο σκορ με 41-43 χωρίς όμως συνέχεια αφού το … μάτι των Ξανθιωτών παικτών γυάλιζε και δεν άφηναν την ευκαιρία να πάει χαμένη, φέρνοντας την διαφορά σε διψήφιο αριθμό.

Το τελευταίο 10λεπτο λοιπόν είχε συγκλονιστική εξέλιξη. Οι Αθηναίοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 3ποντο του Σάροβιτς 1.42΄ πριν το τέλος (70-72) με τον Μίλετιτς να ισοφαρίζει σε 72-72. Στα 44΄΄ο Σουρλής έκλεψε και ξανάδωσε το προβάδισμα με 72-74 όμως ο Γιώργος Φιλιούσης με προσωπική ενέργεια ισοφάρισε σε 74-74. Ο Σάροβιτς προσπάθησε να γίνει ο ήρωας της τελευταίας στιγμής όμως το σουτ κι ενώ απέμειναν 11΄΄ επήλθε ο ενθουσιασμός που έφερε τον Μίλετιτς να κρατά την μπάλα χωρίς να εκδηλώνει την τελευταία επίθεση. Η παράσταση ήταν για ένα ρόλο και παρά το ότι οι γηπεδούχοι πέτυχαν πρώτοι καλάθι δεν μπόρεσαν να παρακολουθήσουν τους Αθηναίους που σ΄ αυτό το διάστημα είχαν κορυφαίο τον Καλινικίδη δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους.

ΞΑΝΘΗ BF FASHION (Ζαφειρούδης): Μίλετιτς 12, Μασλαρινός 21 (2), Στεφανίδης 4, Σουφλιάς 7, Φιλιούσης 22 (2), Κουτσογιάννης 4, Τσότσος 9, Φουτσιτζής 9.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Κεραμιδάς): Μαντζάνας 22 (2), Σουρλής 5, Αμάτο 5, Κουκουράβας 2, Ανθής 7 (1), Καχριμάνοβιτς 15 (2), Σάροβιτς 20 (4), Καλινικίδης 14, Καννελόπουλος 5 (1),

*** Την καλή παράδοση που απέκτησε από πέρυσι στην Α2 διατήρησε το Αιγάλεω αφού κέρδισε με μία ημέρα διαφορά (29-1-05) με 77-79.

*** Στο 22.45΄ήταν η τελευταία φορά που βρέθηκε Ξανθιώτης στην γραμμή των βολών και η μοναδική στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν ο Μασλαρινός που ευστόχησε στην μία μειώνοντας σε 42-43.

*** Στην γενική στατιστική των βολών η Ξάνθη BF εκτέλεσε 9 βολές πέτυχε τις 7 ενώ οι του Αιγάλεω εκτέλεσαν 24 και πέτυχαν τις 21.

*** Περίλυποι έμειναν για αρκετή ώρα οι Μασλαρινός – Φιλιούσης που δεν μπορούσαν να πιστέψουν ότι έχασαν αυτό το παιχνίδι.

***Άλλη μία φορά φέτος αγώνας της Ξάνθη BF κρίθηκε στην 5λεπτη παράταση. Τότε νικήτρια ήταν η ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη με την διαφορά ότι τότε πέτυχαν το πρώτο καλάθι στην παράταση οι παίκτες του Ηλυσιακού, ενώ αντίθετα τώρα οι Ξανθιώτες.