Τοπικά ] [ Αθλητικά ] [ Περιφέρεια ] [ Ελλάδα ] [ Κόσμος ] [ Δελτία Τύπου ] [ Εκδηλώσεις ]

Γρήγορη Αναζήτηση

Λέξη - Κλειδί :

Τελευταία Νέα

Αθλητικά Νέα

Α΄ ΕΚΑΣΑΜΑΘ/5η αγωνιστική: Επανήλθε στις νίκες ο Ορφέας Ξάνθης υποχρεώνοντας στην πρώτη του ήττα το Ρούπελ

του Φάνη Καραμπιπέρη
fanis@xan.gr

Με περίπατο επανήλθε στις νίκες ο Ορφέας Ξάνθης αποδεικνύοντας ότι η πρώτη ήττα την περασμένη αγωνιστική στον Ν. Σκοπό ήταν άδικη και οφειλόταν σε άλλους μη αγωνιστικούς παράγοντες. Οι παίκτες του Κώστα Τσουνάκου υποχρέωσαν το Ρούπελ στην πρώτη του ήττα και μάλιστα το 62-52 είναι λίγο όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι.

Οι παίκτες του Σιδηροκάστρου μπορεί να αιφνιδίασαν και να προηγήθηκαν με 2-11 όμως η συνέχεια ανήκει αποκλειστικά στους γηπεδούχους και το καθοριστικό σημείο του αγώνα ήταν το δεύτερο 10λεπτο όταν με ένα σερί 16-0 μετέτρεψαν το 7-13 σε 23-13 και το υπόλοιπο αγώνα σε τυπική διαδικασία. Ακόμη και όταν κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου με 42-43 οι Ξανθιώτες βρήκαν τις λύσεις και γρήγορα αποκατέστησαν την τάξη και το σκορ.

Κορυφαίος για άλλη μία αγωνιστική ήταν ο Πασχάλης Κουτσογιάννης και τον ακολούθησαν οι Παπούης, Αυγερινός. Από το Ρούπελ ο Παρίσης πήγε να δώσει το … φιλί της ζωής όμως δεν είχε συνέχεια στα συνεχόμενα τρία εύστοχα τρίποντα.

ΟΡΦΕΑΣ (Τσουνάκος): Νικολαϊδης, Αυγερινός 3, Παπούης 11 (3), Αναγνωστόπουλος 7, Ταβουλτσίδης Κ., Μπατμάς, Κουτσογιάννης 28, Κοτσίκης 13 (1).

Στα άλλα παιχνίδια οι Τιτάνες επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί κόντρα στον Ν. Σκοπό ενώ η Ελευθερούπολη του Ραδή Θεοδωρίδη έκανε τα εύκολα δύσκολα. Προηγήθηκε με 19-4 και στο τέλος του ημιχρόνου η διαφορά είχε εξανεμιστεί (41-39). Στην τρίτη περίοδο ξαναπήρε διαφορά ασφαλείας χωρίς όμως και πάλι να την διατηρήσει μέχρι το τέλος.

Πρώτη νίκη για τις Φέρρες επί της ΑΕΣ πιο εύκολα απ΄ ότι δείχνει η τελική διαφορά των δύο πόντων, ενώ για άλλη μία φορά η ΑΕΚ εκτός έδρας έδειξε ότι χάνει πολύ από την δυναμική της.