Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Ιδανική αυτόχειρας η Ξάνθη BF FASHION που έχασε με 68-64 στον Σπόρτιγκ

fanis@xan.gr

Φουτσιτζής

Την μεγάλη ευκαιρία έχασε η Ξάνθη BF FASHION στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Α2 να πετύχει την πρώτη της εκτός έδρας νίκη και να πάρει την ρεβάνς της ήττας στο κύπελλο πριν ένα μήνα περίπου (21/9). Η ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη στο τέλος έκανε ότι ήταν δυνατόν για να … χαρίσει την νίκη στους γηπεδούχους που είχαν μεγάλους πρωταγωνιστές τον Κουκά και Κούρτη που στα δύσκολα τελευταία λεπτά πήραν την ομάδα στις πλάτες τους και το πρώτο τους Ροζ Φύλλο Αγώνα.

Οι Ξανθιώτες που έλεγχαν τον αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα μπήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη να πετύχουν τον στόχο της. Με ένα σερί 15-0 μετέτρεψαν το 50-41 σε 50-56 κι όλα έδειχναν ότι εύκολα ή δύσκολα η ομάδα θα έφευγε από τα Πατήσια με την νίκη. Δυστυχώς στο τελευταίο 10λεπτο οι Ξανθιώτες ήταν τραγικοί αφού πέτυχαν μόλις οκτώ πόντους (!) με δύο τρίποντα των Μασλαρινού – Φιλιούση και ένα λεϊ απ του Μίλετιτς με χαρακτηριστικό στα 4.20΄ πριν το τέλος ενώ προηγούνταν με 57-61 οι παίκτες του Λυκογιάννη με ένα σερί 11-3 χάρη στους παραπάνω δύο παίκτες πήραν την … μπουκιά από το στόμα των φιλοξενουμένων αφήνοντας με την πίκρα της ήττας την οποία βάσει της απόδοσής τους στο μεγαλύτερο διάστημα δεν δικαιούταν.

Σουφλιάς

Για άλλη μία αγωνιστική ο Θανάσης Σουφλιάς ήταν ο κορυφαίος ενώ κοντά του στάθηκε ο Γιάννης Φουτσιτζής και ο Φιλιούσης ο οποίος θα μπορούσε πολύ περισσότερα από το ότι ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Πολίτης (Γιάννινα) – Πολυχρονίδης (Θεσ)νίκης). Αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο Σουφλιάς ενώ οι 12 παραπάνω βολές που εκτέλεσαν οι γηπεδούχοι έδειξε ότι πρέπει να σφύριξαν έδρα. Σύμφωνα με την περσινή παρουσία τους σε παιχνίδια, πρέπει να ….έβαλαν το χεράκι τους στην ήττα.

Τα 10λεπτα: 21-23, 37-36 (ημιχ.), 51-56, 68-64 τελικό.

ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Λυκογιάννης): Κουκάς 15 (3), Κουνούνης 7, Γκοτζογιάννης 2, Τσολάτος 5 (1), Κούρτης 18 (4), Κουρλής 5 (1), Τζιάλας 3, Σίννης 2, Κούβαρης 11, Λουκάκης.

*** Πολυπληθής ήταν η διοικητική παρουσία της Ξανθιώτικης ομάδας. Νικολόπουλος, Σταυρακάρας, Τσαγκαλίδης και Πατρωνάκης βρέθηκαν στο κλειστό των Πατησίων σ΄ αυτή την πρώτη έξοδο της ομάδας.

*** Εκκλησία ήταν το γήπεδο αφού σε χωρητικότητα 1800 θέσεων μόλις 150 θεατές παρακολούθησαν την συνάντηση του Σαββάτου.

*** Συγκλονιστικές αναμετρήσεις επεφύλαξε η 2η αγωνιστική της Α2 των ανδρών. Η μόνη ομάδα που κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας ήταν η Δάφνη, η οποία επιβλήθηκε του Αλίμου με 78-76 και μάλιστα ήταν η μοναδική ομάδα που διπλασίασε τις νίκες της. Επίσης, δύο ματς (Περιστέρι-ΜΕΝΤ και Αιγάλεω-Ολυμπιάδα) κρίθηκαν στον πόντο.