Τοπικά ] [ Αθλητικά ] [ Περιφέρεια ] [ Ελλάδα ] [ Κόσμος ] [ Δελτία Τύπου ] [ Εκδηλώσεις ]

Γρήγορη Αναζήτηση

Λέξη - Κλειδί :

Τελευταία Νέα

Αθλητικά Νέα

A2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Κράτησε την τιμή και την αξιοπιστία της η Ξάνθη ΒF FASHION που κέρδισε άλλον έναν πρωτοπόρο τον Ηλυσιακό με 76-66

του Φάνη Καραμπιπέρη
sports@ixanthi.gr

Για την τιμή της και την αξιοπιστία του πρωταθλήματος έπαιξε σε άλλο ένα παιχνίδι η Ξάνθη BF FASHION και κέρδισε όπως και στον πρώτο γύρο στην Αθήνα τον Ηλυσιακό με σκορ 76-66. Η νίκη αυτή ήταν η 10η για την ομάδα του Γρηγόρη Σουλιώτη που την εξασφαλίζει και μαθηματικά την παραμονή στην Α2 άσχετα αν εκ των αποτελεσμάτων (ήττες ΚΑΟΔ-Φαλήρου) δεν την χρειαζόταν. Έτσι βούλωσε τα στόματα αρκετών κασάνδρων που είχαν προβλέψει ήττα της Ξανθιώτικης ομάδας.

Στα ευχάριστα του αγώνα η χρησιμοποίηση και των 12 καλαθοσφαιριστών της Ξανθιώτικης ομάδας οι οποίοι πονοκεφάλιαζαν τον αντίπαλο προπονητή μια και στο μεγαλύτερο διάστημα η συμμετοχή τους ήταν κάτι παραπάνω από θετική. Αποκορύφωμα όλων ότι στην τρίτη περίοδο με 5άδα Παπανικολάου, Μαρκόπουλο, Φουτσιτζή, Κουτσογιάννη, Καραγιώργη, η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή των 23ων πόντων (64-41).

Οι Ξανθιώτες έβαλαν τα θεμέλια της νίκης από πολύ νωρίς. Πριν περάσουν 4 λεπτά αγώνα (6.09΄) η διαφορά έφτασε στο +8 (12-4) και παρά το time out του Καλαφατάκη η διαφορά όχι μόνο δεν έπεσε αλλά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (22-12) 1.58΄ με καλάθι του Πενταζίδη στην εκπνοή του χρόνου της επίθεσης κάτι που συνέβη για 2η φορά και με έναν απολογισμό 4ων 3πόντων.

Το δεύτερο 10λεπτο ξεκίνησε με τους Αθηναίους να αιφνιδιάζουν και με ένα σερί (0-6) να μειώνουν σε 23-20 στο 7.49΄ χωρίς όμως συνέχεια αφού οι Ξανθιώτες έσφιξαν την άμυνα και έφεραν και πάλι την διαφορά στην προσφιλή τιμή των 8 πόντων (33-25) στο 3.40΄ με τον Μίμιτσα στα τελευταία 99΄΄ μα δύο συνεχόμενα 3ποντα να ανεβάζει την διαφορά στο +13 με τελική τους 11 και το α΄ ημίχρονο.

Με καλάθι του Μπούτσι ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο που κατέβασε την διαφορά κάτω από τους 10 όμως ένα σερί (8-0) άρχισε να ξεκαθαρίζει τα πράγματα μια και η διαφορά είχε αυξητικές τάσεις. Και πάλι ο Γρηγόρης Σουλιώτης ξεκούραζε βασικούς αλλάζοντας όλη την αρχική 5άδα που όμως όχι μόνο διατηρούσαν το +17 αλλά έφτασαν την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 23 ων πόντων (64-41) με κάρφωμα του Φουτσιτζή που ήταν το 3ο μέχρι εκείνη την στιγμή από τους Ξανθιώτες. Στα εναπομείναντα 78΄΄ οι παίκτες του Ηλυσιακού με ένα σερί (0-7) έκλειναν την 3η περίοδο με 64-48.

Ο Γρηγόρης Σουλιώτης βλέποντας την καλή παρουσία των παικτών με λίγο χρόνο συμμετοχής, τους ξεκίνησε και στην τελευταία περίοδο που κράτησαν την διαφορά στα επίπεδα που είχαν κτίσει στο προηγούμενο 10λεπτο (70-53) όμως ένα σερί (0-12) έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι αφού οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 70-65. Η επιστροφή της αρχικής 5άδας ισορρόπησε την κατάσταση και με ένα σερί (6-1) στα εναπομείναντα 92΄΄ έφερε τις καρδιές στην θέση τους και δεν επαναλήφθηκε ότι είχε συμβεί με τον Δούκα.

Θα πρέπει να τονίσουμε ότι με την νίκη αυτή η Ξανθιώτικη ομάδα έδειξε τον χαρακτήρα της κλείνοντας πολλά στόματα που προδιέγραφαν την νίκη του Ηλυσιακού και ιδιαίτερα του προπονητή – παραγόντων και φιλάθλων της Λάρισας για την μομφή αλλά και προπηλακισμό της αποστολής όχι μόνο κατά την διάρκεια αλλά και μετά το τέλος του Κυριακάτικου αγώνα με τον Γυμναστικό.

Τα 10λεπτα: 23-14, 42-31 (ημιχ.), 64-48, 76-66 τελικό.

Καλή ήταν η διαιτησία των κ.κ. Μπήτη – Παπαδόπουλου Ι. από την Θεσ)νίκη. Αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο Κώστας Τσότσος στο 38΄.

ΞΑΝΘΗ BF FASHION (Σουλιώτης – Λεμονίδης): Καρύδας 8 (2), Πενταζίδης 12, Μίμιτσα 17 (3), Τσότσος 8 (1), Σουφλιάς 6 (πεντάδα), Στεφανίδης 2, Βοϊβατόπουλος 2, Φουτσιτζής 8, Μαρκόπουλος 5 (1), Κουτσογιάννης 6, Παπανικολάου 2, Καραγιώργης.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Καλαφατάκης): Κρητικός 2, Μπούτσι 22 (1), Ντιμπ, Λιάτσος 2, Καραβανάς, Σιούτης 6, Συριστατίδης 10, Τσαρούχας 5 (1), Ζευκιλής 13, Χαρίσης 6.