ΧΑΝΤΜΠΟΛ Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Κόντραρε στα ίσα τον Φίλιππο αλλά δεν άντεξε στο τέλος η ΑΕΠ χάνοντας με 29-31

fanis@xan.gr

Την καλύτερη εμφάνιση των τελευταίων χρόνων πραγματοποίησαν το Σάββατο το απόγευμα τα κορίτσια της ΑΕΠ κόντρα στον «κακό τους δαίμονα» Φίλιππο Βέροιας, από τον οποίο έχασαν με σκορ 29-31. Μια ήττα που ήρθε στο τέλος και κρίθηκε στις λεπτομέρειες που αυτές είναι κυρίως στην μεριά των δυνατών.

Το μόνο που έμεινε από τον αγώνα του ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ ήταν η έξοχη εμφάνιση, η οποία θα χρησιμεύσει για το μέλλον, το οποίο είναι ευοίωνο για το γυναικείο χάντμπωλ της Ξάνθης.

Πριν τον αγώνα κανείς δεν πίστευε ότι τα κορίτσια του Τριαντάφυλλου Χριστοδουλίδη θα μπορούσαν να κοντράρουν στα ίσια τον μεγάλο τους αντίπαλο. Από το πρώτο λεπτό, όταν η Μπάκου πετύχαινε το πρώτο γκολ, μέχρι και το 59.55’ η Ξανθιώτικη ομάδα ήταν κυρίαρχη, είχε το προβάδισμα στο σκορ, με τις φιλοξενούμενες να περνούν μπροστά στο 6ο λεπτό με 1-2 και απλά να ισοφαρίζουν τις όποιες προσπάθειες της ΑΕΠ να ξεφύγει στο σκορ. Η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι ήταν τα τρία γκολ που την διατηρούσε στο δεύτερο ημίχρονο (20-17 στο 31’, 22-19 στο 36’, 25-22 στο 48’). Έτσι φτάσαμε λίγο πριν το τέλος όταν η Κελέτση στο 58.55’ ισοφάριζε σε 29-29 και 59.04’’ έπαιρναν το προβάδισμα με την Τηλαβερίδου, η οποία εκμεταλλεύτηκε την αβλεψία των διαιτητών, μια και η σκόρερ πήρε την μπάλα με φάουλ. Το τελικό 29-31 γράφτηκε έντεκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος με την Σουζάνα Καραφουλίδου και αφού οι παίκτριες της Κικής Τριανταφυλλίδου εκμεταλλεύτηκαν την ολιγωρία και την απογοήτευση από την μη ισοφάριση του σκορ από την Στέλλα Βασιλειάδου.

Δυστυχώς για άλλη μία φορά είχαμε την αρνητική παρουσία των δύο διαιτητών από την Δράμα (Στυλιανίδου – Τιγγερίδου) αφήνοντας πολλά παράπονα στους γηπεδούχους. Μετά το τέλος το Δ.Σ. της ΑΕΠ αποφάσισε να προβεί σε όλες τις ενέργειες έτσι ώστε το δίδυμο αυτό να μην διευθύνει άλλους αγώνες της Ξανθιώτικης ομάδας.

Τα 10λεπτα: 5-4, 10-9, 18-17(ημιχ.), 22-20, 26-23, 29-31 τελικό.

Α.Ε. ΠΟΝΤΙΩΝ (Χριστοδουλίδης): Ζουμπουλίδου, Σάββογλου, Βασιλειάδου 3, Καραγκιοζίδη 2, Πετριάδου 4, Θυμή, Πιπερίδου 4, Μπαράκου 2, Μπάκου 11, Φραγκούδη, Τσαμουργκανίδου, Προκοπίδου 5, Χριστοδούλου, Μελισσοπούλου Φ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣΒ. (Τριανταφυλλίδου): Καλιγά, Σαρασίδου, Περηφανοπούλου 4, Καραφουλλίδου Σουλτ. 4, Λογδανίδου 7, Καραφουλλίδου Σωτ. 2, Ευθυμιάδου 1, Κελέτζη 5, Πουλιοπούλου 1, Τραπεζανλή, Μπουσμαλή 2, Ψωμιάδου, Τηλαβερίδου 4, Λέκκα 1.

*** Την ερχόμενη Κυριακή η ΑΕΠ αγωνίζεται στην Δράμα με τον Γυμναστικό για τον θεσμό του κυπέλλου Ελλάδος γυναικών.