ΧΑΝΤΜΠΟΛ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ: Επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους οι άνδρες της ΑΕΠ που πέρασαν με 22-35 από την Λαμία

fanis@xan.gr

Πριν από ένα μήνα η ανδρική ομάδα της Α.Ε. Ποντίων είχε πετύχει την πρώτη της εκτός έδρας νίκη για την φετινή περίοδο. Μετά από τρεις συνεχόμενες αγωνιστικές χωρίς νίκη, το συγκρότημα του Θόδωρου Βαφειάδη επανήλθε σε αυτές, αφού κέρδισε μέσα στην Λαμία το Έσπερο με σκορ 22-35.

Από το σκορ κανείς, καταλαβαίνει την διαφορά δυναμικότητος των δύο ομάδων, που όμως η Ξανθιώτικη ομάδα δεν το άφησε στην τύχη του αφού πήγε στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας με διανυκτέρευση κάνοντας το καθήκον της με τον ιδανικότερο τρόπο, ενώ ο Θόδωρος Βαφειάδης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεσή του.

Στα ευχάριστα του αγώνα ήταν η παρουσία του νεαρού Καϊκη (φωτογραφία), ο οποίος έβγαλε τον αγώνα μόνος του κάτω από τα δοκάρια, αποδεικνύοντας για άλλη μία φορά το πόσο μεγάλο ταλέντο είναι.

Αγωνιστικά τώρα, μόνο ένα δεκάλεπτο βρήκαν αντίσταση οι παίκτες της Α.Ε. Ποντίων. Μετά το 4-4 του πρώτου δεκάλεπτου, η συνέχεια ήταν παράσταση για ένα ρόλο με το Νίκο Πατσατζή να οδηγεί τους συμπαίκτες του από θέση σκόρερ και… εορτάζοντα, μια και την προηγούμενη μέρα γιόρτασε τα γενέθλιά του.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ.κ. Παππάς – Σγάγιας (Λαμίας).

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 4-4, 4-11, 6-15 ημίχρονο, 12-23, 15-28, 22-35 τελικό.

ΑΕΠ (Βαφειάδης): Καϊκης, Πατσατζής 9, Ρουμελιώτης 3, Τουμπάρης 2, Πετρίδης 5, Καζαντζίδης 7, Χαλκίδης, Στεφανίδης, Μιχαηλίδης 1, Δενδράκης 3, Καρυπίδης 4, Πλούμπης.

*** Στα λουτρά της Υπάτης διανυκτέρευσε η αποστολή της Α.Ε. Ποντίων την οποία συνόδευσε ο Δημοσθένης Παυλίδης, ενώ η πρόεδρος φρόντισε για όλα ακόμη και για την τούρτα του εορτάζοντα….

*** Το ερχόμενο Σάββατο στις 19:30 η ΑΕΠ υποδέχεται στο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ τον Εθνικό Κοζάνης με τη νίκη να είναι επιτακτική ανάγκη ώστε να καλυφθεί το χαμένο έδαφος από την εντός έδρας ισοπαλία της προηγούμενης αγωνιστικής με την Φλώρινα. Η τελευταία στον αναβληθέντα αγώνα της Τετάρτης έχασε στην έδρα της από τον Αρίωνα Πτ. με σκορ 24-30.