ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ: Ολοκληρώθηκε η Γ΄ φάση με την Δόξα να συμπληρώνει την 8άδα μαζί με 4 ομάδες της Α΄ και 3 της Β΄ ΕΠΣ

fanis@xan.gr

Μπορεί στο πρωτάθλημα να μην έχει γευθεί την χαρά της εντός έδρας νίκη όμως στο θεσμό του κυπέλλου τα καταφέρνει περίφημα. Μιλάμε για την μία από τις δύο εκπροσώπους μας στο πρωτάθλημα της Δ΄ Εθνικής που σε δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας αγώνα για το κύπελλο της ΕΠΣ Ξάνθης πετυχαίνει το αυτονόητο κερδίζοντας τους αντιπάλους της. Έτσι και σήμερα το μεσημέρι στην Φελώνη για την Τρίτη φάση του κυπέλλου της ΕΠΣ κέρδισε τον Π. Μελά Κουτσού με 3-1 και πέρασε στους 8 του θεσμού. Ο αγώνας είχε πολλές συγκινήσεις και το σκορ διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και αφού πρώτα η ομάδα του Κουτσού προηγήθηκε στο σκορ. Να θυμίσουμε ότι στην πρώτη φάση είχε αποκλείσει την άλλη εκπρόσωπο μας τον Απόλλωνα Διομήδειας και μάλιστα στην έδρα στην Γενισέα.

Οι επτά αγώνες αυτής της φάσης είχαν γίνει στις 26 Οκτωβρίου με την έκπληξη να γίνεται στον Κύρνο όπου η κατά μία κατηγορία κατώτερη ΑΠΟΞ SKODA έκανε την έκπληξη αποκλείοντας τον Νέστο αφού χρειάστηκε όμως και η 30λεπτη παράταση μια και ο κανονικός αγώνας βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1 και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο τελευταίο λεπτό του κανονικού αγώνα.