A΄ΕΠΣ Ξάνθης /21η αγωνιστική: Με πρωταγωνιστή τη βροχή δεν έγιναν τρία παιχνίδια

sports@ixanthi.gr

Η συνεχής βροχόπτωση το Σαββατοκύριακο ήταν η αιτία να αναβληθεί ένας αγώνας λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου και να διακοπούν άλλοι δύο ενώ και στα άλλα πέντε γήπεδα οι συνθήκες διεξαγωγής δεν ήταν οι ιδανικότερες.

Την νίκη της ημέρας πέτυχε ο Φίλιππος Δροσερού που πέρασε μέσα από την Κεντητή αν και βρέθηκε να χάνει από το πρώτο μέρος όχι μόνο ισοφάρισε αλλά στην επανάληψη με τον Γιάννη Αλεξιάδη πήρε την νίκη και βρέθηκε στην δεύτερη θέση έχοντας και ένα αγώνα λιγότερο.

Αντίθετα η πρωτοπόρος Ασπίδα δεν δυσκολεύτηκε στο Δημοτικό στάδιο Ξάνθης απέναντι στις Χρυσές Ελπίδες Γενισέας αν και στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε μόνο ένα γκολ. Εύκολη επικράτηση και για την Θράκη Συδινής όπου απέναντι στον ουραγό Δημόκριτο επέστρεψε στις νίκες έχοντας σκόρερ τον Γαβριηλίδη που πέτυχε χατ – τρικ.

Σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία πραγματοποίησε ο Εχίνος Σπορ που κέρδισε δύσκολα μεν δίκαια δε τον Άρη Πετεινού ενώ την μοναδική ισοπαλία της ημέρας είχαμε στο ουδέτερο Τύμπανο με τον τυπικά γηπεδούχο Νέστο Κύρνου να μην μπορεί να διατηρήσει το σοβαρό προβάδισμα δύο τερμάτων απέναντι στον Ορφέα Ν. Αμισού.

Τέλος δεν έγινε ο αγώνας στην Μέλισσα μεταξύ του Απόλλωνα Διομήδειας και της Κεσσάνης Ερασμίου, ενώ διακόπηκαν στο ημίχρονο ο αγώνας στο Κουτσό και ενώ οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 1-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι και το γειτονικό ντέρμπι στα Κιμμέρια μεταξύ του Εθνικού και της Ασπίδας Πηγαδίων (σχετική η φωτογραφία όπου αποχωρούν παίκτες – διαιτητική τριάδα) που διακόπηκε στο 12΄ χωρίς σκορ. Και οι δύο αγώνες αυτοί θα αρχίσουν από το λεπτό που διακόπηκαν και με το σκορ που είχε διαμορφωθεί μέχρι εκείνο το σημείο.