Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Ένα ημίχρονο άντεξε η Ξάνθη BF FASHION χάνοντας με 82-62 στην Δάφνη

fanis@xan.gr

Με ένα ημίχρονο καλής απόδοσης δεν μπορείς να διεκδικήσεις κάτι καλό από εκτός έδρας αγώνα πολύ περισσότερο ούτε μία τιμητική ήττα. Βέβαια η Ξάνθη BF FASHION έχει ελαφρυντικό ότι έπαιζε χωρίς τον βασικό της πλεϊ μέϊκερ – ο οποίος θα μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης για ένα περίπου μήνα – και δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα οι ψηλοί και ιδιαίτερα ο Κώστας Τσότσος. Έτσι το τελικό 82-62 ήρθε ως απόρροια της κακής εμφάνισης στην επανάληψη των παικτών του Γιώργου Ζαφειρούδη και όχι της έξοχης εμφάνισης της Δάφνης όπως δείχνει το σκορ.

Οι Ξανθιώτες έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο πρώτο μέρος, όταν δεν άφηναν τους παίκτες του κ. Παύλου να ξεφύγουν στο σκορ. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη μέρα τον Μπαρδά που με 13 πόντους στο τρίτο 10λεπτο από τους 22 συνολικά στον αγώνα έκανε την ζημιά και μετέτρεψε το 47-40 του 21΄ σε 65-41 στο 28΄ και κάπου εκεί έλαβε τέλος η σεμνή τελετή για την Ξάνθη BF FASHION. Στο υπόλοιπο διάστημα δόθηκε χρόνος συμμετοχής σε όλους τους καλαθοσφαιριστές που αποτελούσαν την αποστολή με το θετικό να καταγράφεται στην πρώτη συμμετοχή των νεαρών Μουρβάκη και Νικολόπουλου.

Από τους νικητές διακρίθηκαν οι Μπαρδάς, Μάνος, Κακιούζης και από τους Ξανθιώτες οι Μασλαρινός, Στεφανίδης, Σουφλιάς.

Τα 10λεπτα: 29-25, 45-38 (ημιχ.), 66-49, 82-62 τελικό

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Τζιμογιάννης - Πολυχρονίδης

Δάφνη (Παύλου): Μπαρδάς 22 (6), Δρελιώζης 11 (1), Μάνος 20 (4), Βαρδαβάς 6, Κεφαλάς 6, Κακιούζης 10, Παπακώστας 5.

ΞΑΝΘΗ BF FASHION (Ζαφειρούδης): Νικολόπουλος, Μίλετιτς 11 (1), Μασλαρινός 16 (4/7), Στεφανίδης 9 (1/1), Σουφλιάς 8 (4/4 2ποντα), Φιλιούσης 11 (1), Κουτσογιάννης, Βοϊβατόπουλος 3, Τσώτσος 2, Φουτσιτζής 2, Μουρβάκης.

***Οι τρεις πρωτοπόροι ΜΕΝΤ, Αιγάλεω και Ρέθυμνο ηττήθηκαν από Ολυμπιάδα, Ηλυσιακό και ICBS αντίστοιχα. Έτσι το ICBS και ο ΚΑΟΔ τους έφτασαν στη κορυφή της βαθμολογίας της Α2. Στα άλλα παιχνίδια, η Νήαρ Ηστ έκανε την πρώτη της νίκη επί της Χαλκίδας και το Περιστέρι έφυγε με τους βαθμούς της νίκης από την έδρα του Δούκα.