Α΄ ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ: Η ΑΠΟΞ νικήτρια του Ξανθιώτικου ντέρμπι και διατηρήθηκε αλώβητη στο ρετιρέ

fanis@xan.gr

Σάκης Καλτσάς

Η ΑΠΟΞ κερδίζοντας στο Ξανθιώτικο ντέρμπι την Ασπίδα διατηρήθηκε αλώβητη στο ρετιρέ αφού σε τέσσερις αγώνες έχει ισάριθμες νίκες. Η Ακαδημία προηγήθηκε με 2-0 και οι γαλάζιοι το μόνο που κατάφερναν ήταν να μειώνουν αν και έπαιζαν με 10 παίκτες και τον Θεοδωρίδη εκτός αγώνα λόγω τραυματισμού. Βέβαια καραδοκεί ο Φίλιππος Δροσερού η ομάδα του Σάκη Καλτσά

που έχει τρεις νίκες και ένα παιχνίδι λιγότερο αυτό που θα γίνει την προσεχή Τετάρτη. Ο νεαρός τεχνικός και παίκτης της ομάδος του Δροσερού στα παρθενικά του βήματα ως προπονητής στην μεγάλη κατηγορία της ΕΠΣ Ξάνθης τα πηγαίνει περίφημα και οδηγεί την ομάδα του εκ του ασφαλούς. Πάντως τόσο ο Σάκης Καλτσάς (φωτογραφία) όσο και ο μεγαλομέτοχος Γιώργος Σπάρταλης δεν ενθουσιάζονται και το μόνο που τους ενδιαφέρει κατά πρώτο λόγο είναι η σωτηρία.

Εθνικός Κιμμερίων - Θράκη Συδινής 1-0

Στην 2η θέση ανέβηκαν ο Εχίνος Σπορ που κέρδισε δύσκολα αλλά δίκαια τον Νέστο Κύρνου στον Εχίνο όμως είναι από τις λίγες φορές που ομάδα που κερδίζει να βγάζει και διαμαρτυρία κατά του διαιτητή και ο Π. Μελάς Κουτσού που μετά την ήττα στην πρεμιέρα μετρά τρεις νίκες συνεχόμενες με την τελευταία την Τετάρτη στον Κύρνο αν και βρέθηκε να χάνει από πολύ νωρίς με 1-0 στο 20λεπτο είχε πάρει το προβάδισμα με 1-2 και μετέτρεψε τον αγώνα σε περίπατο.

Διαμαρτυρία έβγαλε και ο Άρης Πετεινού για τον άτυχο εντός έδρας αγώνα με τον Ήλιο Ηλιόπετρας με την ομάδα του κάμπου να σπάζει το … ρόδι, ενώ την Τετάρτη δεν μπόρεσε να επαναλάβει την επιτυχία παραχωρώντας ισοπαλία στον Εθνικό Κιμμερίων.

Κατά τα άλλα πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα πέτυχε την δεύτερη νίκη του ο Ορφέας PUMA, ο Φίλιππος Δροσερού οπότε και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 3-0 και έκανε συντήρηση στην επανάληψη και ο Π. Μελάς Κουτσού.

Μία ισοπαλία είχαμε και αυτή την αγωνιστική η οποία επιτεύχθηκε στην Μάνδρα με τον τοπικό Ερμή να παίρνει τον πρώτο βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα.