A2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Επιτέλους τέλος για την ΞΑΝΘΗ ΒF FASHION σε μια επιτυχημένη χρονιά.

sports@ixanthi.gr

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε μια επιτυχημένη χρονιά στην Α2 η ΞΑΝΘΗ ΒF FASHION κερδίζοντας στο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ την υποψήφια για την Α1 ομάδα της Χαλκίδας με σκορ 79-78. Και λέμε επιτυχημένη γιατί μπορεί να μην συνοδεύεται από μία άνοδο όμως το γεγονός ότι σώθηκε πολύ νωρίς αυτό θεωρείται κατόρθωμα, αν αναλογιστεί κανείς την περσινή χρονιά όπου μέχρι την προτελευταία αγωνιστική η ομάδα βρισκόταν σε οριακό σημείο.

Το τελευταίο παιχνίδι είχε μονόπλευρο ενδιαφέρον ως ένα σημείο, μια και οι φιλοξενούμενοι ήλπιζαν με συνδυασμό και άλλων αποτελεσμάτων εκτός της νίκης τους για να πανηγυρίσουν αυτοί την άνοδό τους στην Α1 μέσω της δεύτερης θέσης, αφού την πρώτη την είχε… καπαρώσει από την περασμένη αγωνιστική ο Κολοσσός Ρόδου.

Οι Ξανθιώτες ευτύχησαν να έχουν καλή αρχή και καλό τέλος, με πρωταγωνιστή τον Ιβάν Μίμιτσα. Ο Κροάτης πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα, πρωταγωνίστησε στην μεγαλύτερη διαφορά των 10 πόντων (13-3) πριν περάσουν 4 λεπτά αγώνα (3.41΄) και στο τέλος όταν ανατράπηκε η διαφορά των 13ών πόντων ήταν αυτός που έγραψε το τελικό 79-78, 8,2΄΄ πριν το τέλος με το τρίποντο.

Οι παίκτες του Γρηγόρη Σουλιώτη μπήκαν αποφασισμένοι για την τελευταία νίκη του φετινού πρωταθλήματος και στην πρώτη επίθεσή τους πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι με τον πρώτο σκόρερ Ιβάν Μίμιτσα και παρά την άμεση απάντηση του Μπράουν με σουτ τριών πόντων, με ένα σερί 11-0 έφεραν την διαφορά στο +10 που ήταν και η μεγαλύτερη σε όλο τον αγώνα. Ο εκνευρισμός του Κώστα Τσότσου που του απέφερε την τεχνική ποινή, αποσυντόνισε όχι μόνο την ομάδα του αλλά και τους διαιτητές με αποκορύφωμα να δεχθούν οι γηπεδούχοι άλλη μία τεχνική ποινή και σε συνδυασμό με τα σφαλτσοσφυρίγματα των δύο διαιτητών είχαμε την ολική ανατροπή και το δεκάλεπτο να κλείνει με βραχεία κεφαλή 24-25 υπέρ των παικτών του Κώστα Μίσσα, με πρωταγωνιστή τον Τσιριγωτάκη, ο οποίος στην εκπνοή του χρόνου πέτυχε το τελευταίο καλάθι της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο διατήρησαν αυτό το μικρό προβάδισμα, αλλά ανέβασαν την διαφορά στους 5 πόντους (24-29) χωρίς όμως συνέχεια αφού ο Καραγιώργης 7.31 πριν το τέλος πετυχαίνοντας το πρώτο του καλάθι έγραφε το 30-29 και ο Μίμιτσα λίγο αργότερα το 33-29. Οι τέσσερις αυτοί πόντοι δεν αυξήθηκαν στην συνέχεια, αφού ο Τσιριγωτάκης με τρίποντο έφερε την διαφορά στον πόντο και μέχρι την λήξη αυτής της περιόδου το προβάδισμα να εναλλάσσεται με τον Πενταζίδη 1.04’’ με ½ βολές να μειώνει σε 42-43 αλλά και πάλι ο Τσιριγωτάκης στον λίγο αυτό χρόνο κατάφερε να πετύχει άλλο ένα δίποντο γράφοντας το 42-45 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ξανθιώτες ξεκίνησαν καλύτερα, ισοφάρισαν με έμμεσο τρίποντο του Μίμιτσα και με το Νίκο Πενταζίδη πήραν το προβάδισμα με 46-45, σκορ που διατηρήθηκε και στα επόμενα τρία λεπτά, όμως στα τελευταία 5 αυτού του διαστήματος οι παίκτες της Χαλκίδας έφτασαν την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 13ων πόντων (50-63) βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για τη νίκη σε ένα καθοριστικό σημείο του αγώνα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο όμως έκρυβε πολλές εκπλήξεις όπου Παπανικολάου – Πενταζίδης και Στεφανίδης έδωσαν το έναυσμα για την μεγάλη αντεπίθεση ροκανίζοντας την διαφορά. Πριν περάσει ένα λεπτό με ένα σερί 5-0 η διαφορά μειώθηκε στους 6 πόντους (57-63). Στο 1.22΄ ο Στεφανίδης έκλεψε και με λεϊ απ μείωνε σε 76-78 και παρά το time aout του Κώστα Μίσσα, 8,2’’ πριν το τέλος ο Μίμιτσα ήταν αυτός που με τρίποντο ολοκλήρωσε την φανταστικό φινάλε γράφοντας το τελικό αποτέλεσμα παρά την προσπάθεια του Μπράουν. Και να σκεφτεί κανείς ότι ο Κροάτης 38΄΄ πριν το τέλος απέτυχε κάτω από το καλάθι να ισοφαρίσει σε 78-78 βάζοντας σε σκέψεις τους γηπεδούχους όπως και στον αγώνα με τον Σπόρτιγκ.

Σε ένα ακόμη παιχνίδι η διαιτησία δεν βρέθηκε στην καλύτερή της μέρα. Για την ιστορία τον αγώνα διηύθυναν οι κ.κ. Φούφης – Πανταζής. Αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο Σουφλιάς χάρη στον κ. Πανταζή σε ένα καθαρό κόψιμο.

Τα 10λεπτα: 24-25, 42-45 (ημιχ.), 52-63, 79-78 τελικό.

ΞΑΝΘΗ ΒF FASHION (Σουλιώτης – Λεμονίδης): Στεφανίδης 5, Μίμιτσα 22 (3), Πενταζίδης 25 (1), Τσότσος 9 (1), Σουφλιάς 5 (πεντάδα), Καραγιώργης 4, Μαρκόπουλος, Κουτσογιάννης 2, Βοϊβατόπουλος 2. Παπανικολάου 5 (1), Φουτσιτζής.

ΧΑΛΚΙΔΑ (Μίσσας – Γιαπλές): Μπράουν 7 (1), Τσιριγωτάκης 22 (3), Πετρόπουλος 5, Γκιζογιάννης 8 (1), Γέρεμιτς 25 (πεντάδα), Τομαράς 6, Κυρίτσης 5 (1).

*** Και πάλι λιγοστός ήταν ο κόσμος που βρέθηκε στις κερκίδες του ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ. Πάντως ανάμεσα στους 150 φιλάθλους βρέθηκαν και περί τους 20 φίλους της Χαλκίδας που θα επαναλάβουν το ταξίδι τους και του χρόνου.

*** Το ευχάριστο του τελευταίου αγώνα ότι και οι 11 παίκτες που ήταν στην διάθεση του Γρηγόρη Σουλιώτη πήραν αρκετό χρόνο συμμετοχής.

*** Απογοήτευση ήταν ο πρώην Ξανθιώτης Γιώργος Πετρόπουλος που αν και ξεκίνησε βασικός πέτυχε μόλις 5 πόντους με το μοναδικό καλάθι εντός παιδιάς να το πετυχαίνει στο 2.33΄ πριν το τέλος της 3 ης περιόδου γράφοντας το 50-61.

*** Την άνοδο στην Α1 πέτυχαν ο Κολοσσός και ο Γυμναστικός Σύλλογος Λάρισας με τον … κάμπο να ζει μεγάλες στιγμές αφού του χρόνου θα έχει δύο εκπροσώπους στην μεγάλη επαγγελματική κατηγορία του μπάσκετ, καθώς και την ΑΕΛ στην Α΄ Εθνική.

*** Τον δρόμο για την Β΄ Εθνική εκτός των Λιοσίων πήρε και το Π. Φάληρο.