ΠΟΛΟ Α2

Δικαιούταν κάτι παραπάνω
ο ΚΟΞ από το 11-14 με τον ΝΟΒΑ

sports@ixanthi.gr

Αν και πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση ο ΚΟΞ δεν τα κατάφερε να συνεχίσει την καλή παράδοση απέναντι στον ΝΟΒΑ χάνοντας στο Δημοτικό Κολυμβητήριο με σκορ 11-14. Μία ήττα που ήταν προϊόν της κακής διαιτησίας δύο ικανών διαιτητών και είναι κρίμα αντί του αγωνιστικού κομματιού να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο.

Στον αγώνα του Σαββάτου μας έδειξαν ένα νέο μοντέλο διαιτησίας. Δεν ξέρουμε τι έγραψε ο παρατηρητής διαιτησίας αλλά πιστεύουμε ότι είναι κρίμα για μία επαρχιακή ομάδα που κάνει τέτοιες θυσίες να έχει αυτή την αντιμετώπιση. Αν υπέπεσαν σε 7 λάθη όλα ήταν εις βάρος του ΚΟΞ σε σημεία όπου τα εκμεταλλεύθηκαν οι Βολιώτες για να διατηρήσουν τα ηνία του αγώνα. Αν και προηγήθηκαν με 0-3 μετά από 5 λεπτά αγώνα περίπου ίδρωσαν για να διατηρήσουν αυτήν την διαφορά την οποία έφτασαν στα τέσσερα στο τελευταίο 9λεπτο (9-13) και αφού ο   Νικολάϊ Σταμάτοφ έκανε αλλαγές δίνοντας χρόνο συμμετοχής και στους υπόλοιπους παίκτες δοκιμάζοντας διάφορα συστήματα με τον νεαρό Θεοδόση φουνταριστό.

Η διαιτησία των κ.κ. Νάκου – Αργυρού ήταν κακή. Κρίνοντας την επιεικώς θα λέγαμε ότι δεν ξέχασαν ξαφνικά την διαιτησία αφού έχουν διευθύνει πολλούς αγώνες στην Ξάνθη και αυτή την φορά ούτε σε κακή ημέρα δεν μπορούμε να τους καταλογίσουμε ότι βρέθηκαν.

Τα γκολ πέτυχαν:

Για τον ΚΟΞ, οι:  Κιμινουλάκης – Θεοδωρίδης Χ από 4, Χάνδανος - Θεοδωρίδης Π. - Φραγκέδης.

Για τον ΝΟΒΑ (Παπαευαγγέλου): Σταυρόπουλος 4, Κουρτίδης 3, Αντίοχος – Ευάγγελος – Τσούμας από 2, Ηλιόπουλος.

Τα 9λεπτα: 3-4, 2-3, 1-2, 5-5, (11-14).

ΚΟΞ (Σταμάτωφ): Τουργιόγλου, Μορβάκης, Φραγκέδης, Κιμινουλάκης, Θεοδωρίδης Χ., Αποστόλου, Χάνδανος, Θεοδόσης, Θεοδωρίδης Π., Κατμερτζόγλου, Μόσχος.

*** Βήμα τίτλου έκανε ο Νηρέας Χαλανδρίου με την εκτός έδρας νίκη επί ενός συνδιεκδικητή για την άνοδο στην Α1 αφού η ομάδα του Βενετόπουλου απέκτησε διαφορά ασφαλείας από τον δεύτερο ΝΟΒΑ έχοντας παράλληλα το απόλυτο στους 10 αγώνες.