ΧΑΝΤΜΠΟΛ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ: Νίκησαν χωρίς να δικαιώσουν την παρουσία τους οι άνδρες απέναντι στην μέχρι πέρυσι ομάδα μοντέλο, Δία με 23-20

fanis@xan.gr

Την χειρότερη φετινή εμφάνιση πραγματοποίησε η ανδρική ομάδα της ΑΕ Ποντίων που όμως κέρδισε τον Δία Πολίχνης με σκορ 23-20. Το συγκρότημα της συμπρωτεύουσας που μέχρι πέρσι αποτελούσε την ομάδα – μοντέλο των Εθνικών Πρωταθλημάτων, αφού στηριζόταν στην πλειοψηφία της σε παίκτες πρωταθλητές σε σχολικά και ηλικιακά πρωταθλήματα, φέτος είναι αρνητικά μεταμορφωμένη. Στην Ξάνθη βρέθηκαν μόλις 8 παίκτες με τον παίκτη – προπονητή να αγωνίζεται στο τέλος μιας και αποβλήθηκε με τρεις 2λεπτες ο Γεόργεβιτς. Πρόσωπο του αγώνα ο Θεόδωρος Τζιλίνης ο οποίος πέρυσι αγωνίστηκε με τα χρώματα της ΑΕΠ αλλά φέτος πήρε μετάθεση για μονάδα της συμπρωτεύουσας και παράλληλα μεταγραφή.

Η μη παρουσία αρκετών παικτών στις προπονήσεις της εβδομάδας σε συνδυασμό με την ελλιπή παρουσία του Δία ήταν τα γεγονότα που σημάδεψαν τον αγώνα του Σαββάτου με το νικητή να κρίνεται στο τέλος και αφού οι Θεσσαλονικείς είχαν μείνει από δυνάμεις.

Στο πρώτο μέρος και όσο άντεχαν ήταν πολύ καλοί εκμεταλλευόμενη τα λάθη και τον εκνευρισμό των Ξανθιωτών έχοντας το προβάδισμα στο σκορ μέχρι και το 21ο λεπτό όταν και προηγήθηκαν με την μέγιστη διαφορά των τριών πόντων με 7-10. Στα τελευταία 8 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι Ξανθιώτες με ένα σερί 3-0 ισοφάρισαν σε 10-10 ενώ ο Μάνος Πετρίδης 40’’ πριν το φινάλε έχασε την ευκαιρία με πέναλτι να δώσει την πρωτοπορία για δεύτερη φορά στον αγώνα μετά το 1-0 του ξεκινήματος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με τους παίκτες του Θόδωρου Βαφειάδη να προηγούνται στο σκορ με 11-10 και αυτή η εξέλιξη είχε και συνέχεια μέχρι το 45.44’ όταν προηγήθηκαν με 2 γκολ διαφορά (16-14) που φάνηκε αρκετή αφού με την συμπλήρωση του 52ου λεπτού έφτασε στο +4 (19-15) που ήταν η μεγαλύτερη αλλά και αρκετή για να χαρίσει τη νίκη που ήρθε με πολύ κόπο.

Από την άσχημη εμφάνιση των Ξανθιωτών ξεχώρισαν οι Δενδράκης (έρχεται από το Κιλκίς για να προπονηθεί και να αγωνιστεί), Κανέτης και Καρυπίδης.

Καλή ήταν η διαιτησία των κυριών από την Δράμα Στυλιανίδου – Τιγγερίδου.

Τα 10λεπτα: 4-6, 7-9, 10-10 ημίχ., 13-13, 18-15, 23-20 τελικό.

ΑΕΠ (Βαφειάδης): Καϊκης, Κανέτης, Ιωάννου 1, Βασιλειάδης 1, Ρουμελιώτης 1, Πετρίδης 4, Τουμπάρης, Καζαντζίδης 1, Στεφανίδης, Μιχαηλίδης 1, Δενδράκης 4, Καρυπίδης 6, Ελευθεριάδης 4.

ΔΙΑΣ: Ξενοπανάγος, Φιλίππου, Τζιλίνης, Κύρτσης 5, Χαραλαμπίδης 2, Γεόργεβιτς 3,Φουντουκάκης 2, Παλάσκας 8.