Α΄ ΕΘΝΙΚΗ/24η αγωνιστική: Έχασε το πλεονέκτημα ο Παναθηναϊκός

sports@ixanthi.gr

Με «ερυθρόλευκο» αβαντάζ μπαίνουν στην... λεωφόρο του ντέρμπι οι «αιώνιοι». Με γκολ των Καστίγιο και Τζόρτζεβιτς σε δύο λεπτά στις αρχές του Β ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός κέρδισε 2-1 τον Ιωνικό που προηγήθηκε με τον Γκούτμαν και γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο την επιστροφή του στο κατάμεστο Καραϊσκάκη. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν στην πρώτη θέση με 50 βαθμούς, όσους έχει κι ο Παναθηναϊκός που έμεινε στο 0-0, με τον Άρη στη Λεωφόρο, χάνοντας πέναλτι με τον Γκέκα στο 28ο λεπτό. Στους 49 βαθμούς η ΑΕΚ που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Χαλκηδόνα στη Νεάπολη το Σάββατο.

Προβάδισμα στην κατάληψη της έκτης θέσης που υπό προϋποθέσεις οδηγεί στο Κύπελλο UEFA απέκτησε το Αιγάλεω που νίκησε 1-0 τον Ηρακλή στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης». Στην όγδοη θέση ανέβηκε ο Πανιώνιος, μετά την εκτός έδρας νίκη του στην Κέρκυρα με 3-1, ενώ τη μεγάλη ανατροπή που ουσιαστικά τη διατηρεί για ακόμη μία χρονιά στην Α' Εθνική πέτυχε η Καλλιθέα, που με δύο γκολ των Αλεξανδρή και Πέτκοβιτς στις καθυστερήσεις νίκησε 2-1 στην Καλαμαριά τον τοπικό Απόλλωνα.

Ο ΟΦΗ είναι εφέτος το «αφεντικό» στο Ηράκλειο. Η ομάδα του Γιάννη Χατζηνικολάου νίκησε και στο Παγκρήτιο τον Εργοτέλη με 1-0. Ο ΠΑΟΚ με γκολ του Φουτσίνι, σε φάση που προκάλεσε τα έντονα παράπονα της SKODA Ξάνθης για οφσάιντ, επικράτησε 1-0 στην Τούμπα και την προσπέρασε στην τέταρτη θέση. Πρόσωπο ο Νίκος Καραγεωργίου που βρέθηκε απέναντι στην ομάδα που ανδρώθηκε προπονητικά.