ΧΑΝΤΜΠΟΛ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ: Καλή εμφάνιση χωρίς αντίκρισμα για τους άνδρες της ΑΕΠ που έχασαν στον Αρίων με 34-31

fanis@xan.gr

Άλλη μία εκτός έδρας καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι άνδρες της Α.Ε. Ποντίων Ξάνθης αλλά δεν συνοδεύτηκε από το θετικό αποτέλεσμα μένοντας με τις θετικές κριτικές όλων όσων βρέθηκαν στο κλειστό της Πτολεμαϊδας. Το τελικό 34-31 άλλωστε υπέρ του Αρίωνα δείχνει την εικόνα του αγώνα με τον νικητή να αναδεικνύεται στις λεπτομέρειες. Κι αυτές ήταν υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση του πρώτου ημιχρόνου και στην επανάληψη τα δύο γκολ προβάδισμα που πήραν τους ήταν αρκετά για την νίκη που τους κρατά ζωντανούς στην υπόθεση άνοδο μέσω της 2ης προνομιούχου θέσης.

Βέβαια στην ήττα της ομάδος τους έβαλαν το χεράκι τους άθελά τους και οι παίκτες του Θεόδωρου Βαφειάδη. Το καθοριστικό σημείο ήταν το διάστημα 29-32΄όταν χάθηκαν τέσσερις αιφνιδιασμοί και εκεί που θα περνούσαν μπροστά οι γηπεδούχοι όχι μόνο διατήρησαν το 28-26 αλλά αύξησαν το σκορ στα τέσσερα γκολ με τελική τα τρία 34-31.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 3-6, 11-11, 17-15 ημίχρονο, 21-21, 28-26, 34-31 τελικό.

Χωρίς το μεγάλο λάθος εις βάρος του Αρίωνα η διαιτησία των κ.κ. Πετρίδη – Κυριακού αφού δεν είχαν τα ίδια μέτρα και σταθμά στις αποφάσεις τους για τις δύο ομάδες. Την άμυνα από μέσα των Ξανθιωτών ήταν πέναλτι ενώ στην άλλη περιοχή επιθετικό φάουλ. Κάτι ανάλογο συνέβαινε και στις 2λεπτες αφού των γηπεδούχων τα φάουλ ήταν απλά ενώ τα ίδια των φιλοξενουμένων επέσυραν και την 2λεπτη αποβολή.

ΑΕΠ (Βαφειάδης): Καϊκης, Παπαδόπουλος, Πατσατζής 2, Ιωάννου, Τουμπάρης 9, Πετρίδης 5, Καζαντζίδης 6, Χαλκίδης 2, Στεφανίδης, Μιχαηλίδης, Δενδράκης 3, Καρυπίδης 3, Ελευθεριάδης 1.