Δ΄ ΕΘΝΙΚΗ/17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Με ήττα έκλεισαν τον πρώτο γύρο η Δόξα και ο Απόλλων Διομήδειας

fanis@xan.gr

Ο Οδυσσέας Σερρών ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της αυλαίας του πρώτου γύρου του 1 ου ομίλου της Δ΄ Εθνικής κατακτώντας και τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Η Σερραϊκή ομάδα έμεινε μόνη πρώτη μετά την νίκη στο ντέρμπι κορυφής ενώ εκμεταλλεύτηκε και την ισοπαλία στην Νιγρίτα.

Δεν τα κατάφεραν οι ομάδες του Νομού που μας εκπροσωπούν στο πρωτάθλημα της Δ΄ Εθνικής. Ο Απόλλων έχασε με 2-0 στην Γενισέα από τον Σπάρτακο Αγίων Θεοδώρων ενώ έχει πολλά παράπονα από τον Κιλκισιώτη διαιτητή για δύο αποφάσεις του στο 0-0. Οι νικητές κατάφεραν να πετύχουν τα δύο γκολ στην επανάληψη σε διάστημα δέκα λεπτών με ισάριθμες κεφαλιές των Σταύρου – Χασάν.

Δεν τα κατάφερε και η Δόξα στο Σιδηρόκαστρο να συνεχίσει την καλή παράδοση χάνοντας από τον Εθνικό με 3-2 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι των ανατροπών. Η ξανθιώτικη ομάδα αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 από το 20΄ πήρε το προβάδισμα στο 70΄με τους Χαλίλογου – Τζανέτου και παρά το αριθμητικό της πλεονέκτημα δέχθηκε σε δύο λεπτά ισάριθμα γκολ χάνοντας την ευκαιρία να φύγει τουλάχιστον με τον βαθμό της ισοπαλίας.