Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Τέταρτη νίκη για την Ξάνθη BF FASHION που κέρδισε μετά από 45΄ αγώνα τον Ηλυσιακό με 91-88

fanis@xan.gr

Μπορεί εκτός έδρας να χάνει μεγάλο μέρος της δυναμικότητάς της όμως η ΞΑΝΘΗ ΒF FASHION στο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ τα πηγαίνει περίφημα. Σε πέντε αγώνες μετρά τέσσερις νίκες επιβεβαιώνοντας την δύναμή της που είναι η έδρα της. Και αυτή τη χρονιά, όπως και τις δύο προηγούμενες άλλωστε το ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ ήταν η δύναμη της ομάδας όπου εύκολα ή δύσκολα οι γηπεδούχοι έπαιρναν το ροζ φύλλο αγώνα. Φέτος ιδιαίτερα φαίνεται πως θα αποτελέσει το σημαντικότερο κριτήριο για την παραμονή της Ξανθιώτικης ομάδας στην κατηγορία, από την στιγμή μάλιστα που στις εκτός έδρας αναμετρήσεις χάνει πολύ μεγάλο μέρος της δυναμικότητάς της. Έτσι το Σάββατο που μας πέρασε κατάφερε να κάμψει - και - την αντίσταση του Ηλυσιακού με σκορ 91-88 έστω και αν χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης μιας και η κανονική διάρκεια έληξε με σκορ 76-76.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος η Ξανθιώτικη ομάδα προσπάθησε να πάρει τα ηνία από την αρχή του αγώνα, στο 7.52΄ προηγήθηκε με 4-3 μετά από το 0-3 των φιλοξενουμένων και 18-11 στο 3.30΄πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.Οι παίκτες του Χρήστου Παππά έβρισκαν τον τρόπο με τους Νεμάνια και Μπούτση να κατάφεραν όχι μόνο να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια αλλά 58΄΄πριν την λήξη της προηγήθηκαν με 20-22 με τον Τσότσο όμως να τελειώνει αυτό το διάστημα όπως άρχισε.

Η συνέχεια ανήκει στους φιλοξενούμενους που κατάφεραν να ξαναπάρουν το προβάδισμα και να κλείσουν το ημίχρονο με ένα +7. Μάλιστα στο ξεκίνημα του 3ου δεκάλεπτου η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή των 12 πόντων (33-45). Εκεί μίλησε η ψυχή των γηπεδούχων που με μπροστάρηδες τους Τσότσο – Φιλιούση – Μασλαρινό και Στεφανίδη και άμυνα από γρανίτη, έδωσαν το έναυσμα για την μεγάλη αντεπίθεση. Έτσι 45’’ πριν το τέλος ο Κώστας Τσότσος μείωνε σε 56-59 και παρά την ατυχία του Μασλαρινού το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι και την λήξη.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έσπασαν κυριολεκτικά οι… καρδιές των 150 φίλων του μπάσκετ που για ακόμη μία αγωνιστική έδωσαν βροντερό παρών στο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ. Ο Κώστας Τσότσος με τρίποντο ισοφάριζε σε 59-59 και ο Γιώργος Φιλιούσης λίγο μετά την συμπλήρωση του 34’ έδινε με τέσσερις προσωπικούς συνεχόμενους πόντους (2/2 βολές και ένα κλέψιμο) το προβάδισμα με 68-66 το οποίο δεν το έχασε ποτέ και παρά την ισοφάριση του Ζευκιλή 26.7’’ πριν το τέλος είχε την ευκαιρία τόσο με τον Φουτσιτζή ο οποίος προσπάθησε να καρφώσει βρίσκοντας σίδερο, ενώ στον εναπομείναντα χρόνο των 2’’ ο Μασλαρινός δεν μπόρεσε να επαναλάβει παλιότερη επιτυχία του.

Παρά την εξέλιξη αυτή και το τρίποντο του Ιωάννου στο ξεκίνημα της παράτασης τίποτα δεν έδειχνε ότι μπορούσε να χαθεί αυτό το παιχνίδι. Ο Γιάννης Στεφανίδης με ολύμπια ψυχραιμία στις βολές έδινε το προβάδισμα με 80-79 και λίγο αργότερα ο Μασλαρινός από τα 8,5 μέτρα με τρίποντο στην εκπνοή του χρόνου της επίθεσης έγραψε το 83-79, διαφορά που φάνηκε αρκετή και παρά τις όποιες προσπάθειες του Ηλυσιακού το μόνο που κατάφερναν ήταν να μειώνουν στον πόντο. Βέβαια δεν θα πρέπει να παραλείψουμε το ριμπάουντ που απέφερε καλάθι του Γιάννη Φουτσιτζή 65΄΄ πριν το τέλος σε άστοχο σουτ του Φιλιούση γράφοντας το 87-84 μια και εξιλεώθηκε για την τελευταία φάση του κανονικού αγώνα.

Θα ήταν αδικία να αναφέρουμε μόνο ένα παίκτη για MVP. Εμείς θα πούμε ότι το καρέ των κορυφαίων απαρτίζουν οι Τσότσος, Φιλιούσης, Μασλαρινός και Στεφανίδης, ενώ δεν θα πρέπει να παραλείψουμε τη μη συμμετοχή του Σουφλιά και την συμμετοχή του Κουτσογιάννη παρά τον τραυματισμό του που χρειάστηκε να χρησιμοποιηθεί αφού ο Χάρης Βοϊβατόπουλος χρεώθηκε νωρίς 3 φάουλ. Από τους Αθηναίους που είχαν την ατυχία να τραυματιστεί νωρίς ο Μπατής ( ούτε τρία λεπτά δεν χρησιμοποιήθηκε) διακρίθηκαν ο Ζευκιλής, Μπόυτσι, Παβλίσεβιτς και Λιακόπουλος.

Τα 10λεπτα: 22-22, 33-40 (ημιχ.), 56-59, 76-76 κ.α. 91-88 τελικό

Καλή ήταν η διαιτησία των κ.κ. Γεωργιάδη (Θεσ)νίκης) – Διαμαντή (Πάτρας). Αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο Βοϊβατόπουλος στο 35΄.

ΞΑΝΘΗ BF FASHION (Ζαφειρούδης): Μίλετιτς 6, Μασλαρινός 17 (3), Στεφανίδης 11 (1) (4/4 βολές), Φιλιούσης 27 (9/10 βολές), Κουτσογιάννης, Βοϊβατόπουλος 2, Τσότσος 24 (1/1), Φουτσιτζής 4.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Παππάς): Μπούτσι 12 (2), Παβλίσεβιτς 11 (3), Μπατής, Παραγυιός 4, Λιακόπουλος 9, Τσουκ 11, Θαλασσινός, Τσαρούχας 10 (2), Ζευκιλής 22 (2), Ιωάννου 9 (1).