Τοπικά ] [ Αθλητικά ] [ Περιφέρεια ] [ Ελλάδα ] [ Κόσμος ] [ Δελτία Τύπου ] [ Εκδηλώσεις ]

Γρήγορη Αναζήτηση

Λέξη - Κλειδί :

Τελευταία Νέα

Αθλητικά Νέα

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: Το τελευταίο 10λεπτο και πάλι το μοιραίο για τον Αρίων που έχασε από την Σουρωτή με 59-72

του Φάνη Καραμπιπέρη

fanis@xan.gr

Την μεγαλύτερη ευκαιρία να μείνει ζωντανός στην υπόθεση παραμονή έχασε ο Αρίων την Κυριακή γνωρίζοντας την ήττα στο Αλέξανδρος Μπαλτατζής από τον Ορφέα Σουρωτής με σκορ 59-72. Μία ήττα που ήρθε στο τέλος αφού το τελευταίο 10λεπτο αποτελεί το μοιραίο διάστημα της Ξανθιώτικης ομάδας.

Το ξεκίνημα ήταν το ιδανικότερο για την ομάδα του Χρήστου Παπαδόπουλου αφού μετά από 10 λεπτά αγώνα η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων. Όμως η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη. Οι παίκτες του Ορφέα ροκάνισαν την διαφορά και στο τρίτο 10λεπτο μάλιστα προηγήθηκαν με 43-49. Παρά την εξέλιξη αυτή οι Ξανθιώτες βρήκαν τις λύσεις και προηγήθηκαν με 51-49 αλλά μέχρι εκεί. Το 5ο φάουλ του Σπανού ήταν το καθοριστικό σημείο αφού στο τελευταίο 10λεπτο ο Αρίων έμεινε γυμνός κάτω από τα καλάθια με τους παίκτες του Γραφιαδέλη να κάνουν πάρτι. Το τελικό 59-72  ή το 8-21 αυτού του διαστήματος δείχνει ανάγλυφα τι έγινε και οι μεν παίκτες της Σουρωτής έκαναν σημαντικό βήμα για την παραμονή ενώ αντίθετα η Ξανθιώτικη ομάδα βρίσκεται σε δυσχερή θέση.

Ο Δημητριάδης με τον Σπανό ήταν αυτοί που διακρίθηκαν από τον Αρίωνα. Από τον Ορφέα ξεχώρισαν οι Μυστηλιάδης, Μουτσέλης και Παρίσης.

Τα 10λεπτα: 25-13, 38-35 (ημιχ), 51-51, 59-72 τελικό.

Καλή ήταν η διαιτησία των κ.κ. Θωμόπουλου - Παπαδόπουλου.

ΑΡΙΩΝ (Παπαδόπουλος Χ): Ζέγας, Λιθόπουλος 6, Ραχοβίτσας, Μουράτογλου 19 (2), Μαρουλάκης 8, Σπανός 10, Δημητριάδης 16 (2), Ασημακόπουλος, Ταχτσίδης, Κεμανετζής.

ΟΡΦΕΑΣ ΣΟΥΡΩΤΗΣ(Γραφιαδέλης): Ευθυμιάδης 2, Δάγκας 3, Ηλιόπουλος 12 (2), Παρίσης 11 (3), Μουτσέλης 22, Ζελενίτσας 2, Μυστηλιάδης 20 (1), Κεσίδης, Σταφυλάς,Μελλίδης.