Τοπικά ] [ Αθλητικά ] [ Περιφέρεια ] [ Ελλάδα ] [ Κόσμος ] [ Δελτία Τύπου ] [ Εκδηλώσεις ]

Γρήγορη Αναζήτηση

Λέξη - Κλειδί :

Τελευταία Νέα

Αθλητικά Νέα

Α΄ ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Από τον παράδεισο στην … κόλαση ο Ορφέας που έχασε μοναδική ευκαιρία στην Κομοτηνή

του Φάνη Καραμπιπέρη
sports@ixanthi.gr

Ένα μπλακ άουτ στα τελευταία λεπτά του δεύτερου ημιτελικού ΑΕΚ – Ορφέα που έπαθαν οι παίκτες του Κώστα Τσουνάκου έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να ανατρέψουν την μέχρι εκείνο το σημείο εις βάρος τους κατάσταση και να πετύχουν μια νίκη θρίαμβο κάνοντας το πρώτο βήμα για τον τελικό.

Το παιχνίδι ποιοτικά ήταν μέτριο, ιδιαίτερα δυνατό και αμφίρροπο μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου ενώ στα ριμπάουντ οι δύο ομάδες ήταν ισορροπημένες. Οι Ξανθιώτες ήταν κυρίαρχοι μέχρι το 30΄ εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία στις βολές των γηπεδούχων αλλά και το πολύ άγχος.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν η ΑΕΚ παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη και με τους Γκαβανόζη – Παπαδόπουλος Γ. και Ρούλη πραγματοποίησαν ένα εκπληκτικό σερί της τάξεως του 37-15 καθαρίζοντας τον αγώνα. Φυσικά η μέχρι τότε εξέλιξη δεν έδινε την δυνατότητα σε κανέναν να πιστέψει ότι θα μπορούσε να γίνει αυτή η ανατροπή.

Στο ξεκίνημα αυτής της περιόδου οι παίκτες του Κώστα Τσουνάκου προηγούντο με 46-51 αλλά ένα σερί 14-0 με πρωταγωνιστή τον Ρούλη, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο ήταν άποντος, που πέτυχε 10 συνεχόμενους πόντους έκαναν το σκορ 60-51 βάζοντας γερά θεμέλια για τη νίκη. Αυτή η μικρή διαφορά φάνηκε αρκετή μια και οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν λόγω κούρασης από την μία και εξαιτίας των φάουλ από την άλλη, με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί σε διψήφιο αριθμό πόντων φτάνοντας στο τελικό 82-62.

Διακυμάνσεις: 3-9 6’, 9-9 8’, 13-21 11’, 23-21 15’, 37-39 25΄, 42-43 28’, 60-51 33’, 65-56 36’, 72-59 38’.

Τα 10λεπτα: 13-16, 26-31 ημίχρονο, 45-47, 82-62 τελικό.

Καλή ήταν η διαιτησία των κ.κ. Νέδογλου (Σέρρες) – Μιχελή (Ορεστιάδα).

Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Βουτσάς): Τεπετσικλής, Κοτσαρίδης, Παπάκης 7, Γιώργος 4, Γκαβανόζης 29 (2) (πεντάδα), Ρούλης 13 (2), Χριστοφόρου, Παπαδόπουλους Γ. 21, Κανδύλης 8, Μαμμής.

Στατιστική της ΑΕΚ: 24/44 βολές, 23/45 2ποντα, 4/13 3ποντα, 31 ριμπάουντ.