Τοπικά ] [ Αθλητικά ] [ Περιφέρεια ] [ Ελλάδα ] [ Κόσμος ] [ Δελτία Τύπου ] [ Εκδηλώσεις ]

Αθλητικά Νέα

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΙΟΜΗΔΕΙΑΣ – ΟΡΕΣΤΗΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ: 2-0

ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΟΡΕΣΤΗ!!!

-Άνετη επικράτηση επί του Ορέστη και ξεκόλλησε από τους 12 βαθμούς που τελικά αποδείχτηκε γουρσούζικος αριθμός για το συγκρότημα του Φόρη Καλτσίδη

Από το πρώτο σφύριγμα του Διαιτητή ο Απόλλων έδειξε ποιος θα είναι ο πρωταγωνιστής του παιχνιδιού και δεν άφησε τους φιλοξενούμενος σε κανένα σημείο να απειλήσουν την εστία του Μαυρίδη. Οι παίκτες του Φόρη Καλτσίδη ήθελαν όσο τίποτα άλλο την νίκη μετά τα άτυχα και άσχημα αποτελέσματα που είχαν φέρει τις προηγούμενες αγωνιστικές.

Έτσι άρχισαν από τα πρώτα λεπτά να πιέζουν την αντίπαλη άμυνα και η πρώτη κλασική ευκαιρία σημειώθηκε στο 5 λεπτό όταν ο Λεοντίδης βρέθηκε απέναντι από τον Προκόπη αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει την μπάλα στην εστία. Εκεί που φαίνονταν ότι ο Ορέστης θα κυνηγούσε την λευκή ισοπαλία ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχος. Ήταν το 36 λεπτό όπου ο Νικολαϊδης με εκπληκτικό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Προκόπη ανοίγοντας το σκορ δε ένα κρίσιμο σημείο. Πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης πραγματοποίησε ακόμη ένα σουτ αλλά αυτή τη φορά η μπάλα αποκρούστηκε από το δεξί κάθετο δοκάρι του Προκόπη.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και μέχρι το 90 λεπτό είχαν άλλα τρία δοκάρια και σημαντικές ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Ωστόσο το γκολ ήρθε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις όπου ο Μιχαηλίδης με πλασέ σε τετ α τετ με τον Προκόπη διπλασίασε τα τέρματα σημειώνοντας και το πρώτο γκολ του με την φανέλα του Απόλλωνα.

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ:

5’ Ο Λεοντίδης σε τετ α τετ με τον Προκόπη έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα του Ορέστη με αποτέλεσμα να αποκρίνει τον κίνδυνο.

9’ Σουτ του Γιαπουτζή η μπάλα λίγο πάνω από το Οριζόντιο δοκάρι του Προκόπη.

28’ Κεφαλιά του Πουτακίδη η μπάλα στα χέρια του Προκόπη.

35’ Πολύ καλό σουτ του Γιαπουτζή η μπάλα στα χέρια του Προκόπη.

37’ (1-0) Εκπληκτικό σουτ του Νικολαϊδη η μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Προκόπη.

41’ Σουτ του Νικολαϊδη η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι και άουτ.

47’ Πλασέ του Πουτακίδη η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

58’ τετ α τετ του Καρταμπατζάκη όμως καθυστέρησε να πλασάρει με αποτέλεσμα να εξουδετερώσουν την μπάλα οι φιλοξενούμενοι.

84’ Σουτ του Καραμπατζάκη η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια στην γραμμή για να μπλοκάρει ο Προκόπης.

90+ (2-0) Ο Μιχαηλίδης σε τετ α τετ με τον Προκόπη με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 28 Λεοντίδης, 45’ Νεστορίδης, 57’ Πουτακίδης, 64’ Νικολαϊδης, 72’ Μακράκης

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΙΟΜΗΔΕΙΑΣ: Μαυρίδης 7, Γιαγκάζογλου 7 (80’ Μιχαηλίδης 8), Μπαμπανέλος 7, Σπυριάδης 8, Τοπαλίδης 8, Μακράκης 8, Μουσικάκης 7 (25’ Γιουβανέζας 8), Πουτακίδης 8, Γιαπουτζής 8, Λεοντίδης 7 (40’ Καραμπατζάκης 8), Νικολαϊδης 8.

ΟΡΕΣΤΗΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ: Προκόπης 7, Καρατεπενλής 7, Θεοδωρίδης 7, Μαυρούδης 7 (66’ Γιαντζίδης 7), Νεστορίδης 8, Μαλασίδης Γ. 7 (Μυλωνάς 7), Μιζαχαρνιάν 7 (59’ Καβουρούδης 7), Πετρόπουλος 8, Μαλασίδης Ι. 7, Σκερλετίδης 7, Παπαδόπουλος 8.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παππάς Γ. (Δράμας)

ΒΟΗΘΟΙ: Καμπουρίδης Β. – Μπελάλης (Δράμας)