ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΔΟΞΑ ΓΡΑΤΙΝΗΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΙΟΜΗΔΕΙΑΣ: 2-1

ΑΞΙΖΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Ο ΑΠΟΛΛΩΝ

-Καλύτερος σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού ο Απόλλων που θα μπορούσε να φύγει και με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

-Ο Απόλλων δημιούργησε της φάσεις και χειροκροτήθηκε ενώ η Γρατινή εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αμυντικών.

Μπορεί ο Απόλλων Διομηδείας να έφυγε ηττημένος από την Κομοτηνή αλλά τόσο ο προπονητής όσο και οι παίκτες είναι ικανοποιημένοι από την εμφάνιση της ομάδας και ιδιαίτερα από το θέαμα που προσέφεραν στον αγωνιστικό χώρο και χειροκροτήθηκαν από την κερκίδα. Από την άλλη το παιχνίδι αυτό τους άφησε μία πίκρα και ένα παράπόνο καθώς δεν μπόρεσαν να πάρουν ούτε το βαθμό της ισοπαλίας που το δικαιούταν με το παραπάνω.

Από την αρχή του παιχνιδιού οι παίκτες του Φόρη Καλτσίδη έδειξαν ότι θα χτυπούσαν το παιχνίδι και δεν τους φόβιζε το όνομα του αντιπάλου. Έτσι άρχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Καραμπετάκη χωρίς όμως η μπάλα να βρίσκει δίχτυα. Και εκεί που πίστευαν όλοι ότι το γκολ ήταν θέμα χρόνου για τον Απόλλωνα ήρθε το γκολ της Γρατινής μετά από λάθος αποκρούσεις των αμυντικών κάτι που εξόργισε και τον προπονητή της ομάδας.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν χωρίς όμως να είναι ουσιαστική στην τελική προσπάθεια και το ημίχρονο έκλεισε με το ρευστό 1-0 για τους γηπεδούχος.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και μόλις στο 49’ το δυνατό σουτ του Γιαπουτζή βρήκε στόχο και το παιχνίδι πήρε άλλη τροπή. Στην συνέχεια ο Απόλλων κυριάρχησε και προσπαθούσε να πετύχει και δεύτερο τέρμα όμως οι επιθετικοί του δεν είχαν καλή έμπνευση. Φτάνοντας στο 80 λεπτό μετά από πολλές κόντρες στην άμυνα του Απόλλωνα, η μπάλα έφτασε στον Αγγελίδη που δεν δυσκολεύτηκε να προωθήσει την μπάλα στα δίχτυα χαρίζοντας ουσιαστικά την ανέλπιστη νίκη στην ομάδα του.

ΦΑΣΕΙΣ - ΓΚΟΛ:

4’ Ο Γιουβανέζας κέρδισε φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή, το σούτ του Χράλογλου λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

10’ Σουτ του Καραμπατζάκη, η μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καραμπετάκη.

15’ Μετά από άψογο συνδυασμό των παικτών του Απόλλωνα, το σουτ του Καραμπατζάκη πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

17’ (1-0) Μετά από λάθος αποκρούσεις δυο αμυντικών του Απόλλωνα, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Ζέρβα που με κεφαλιά άνοιξε το σκορ από το ύψος της μικρής περιοχής.

20’ Σέντρα του Δανίδη, από κοντά ο Αλσα Χήδ έστειλε σε κενή εστία την μπάλα σε άουτ.

29’ Κεφαλιά του Ιωαννίδη, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μαυρίδη.

44’ Ο Καραμπατζάκης πέρασε όλη την άμυνα της Γρατινής όμως το σουτ του δεν ήταν καλό και πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

49’ (1-1) Ο Γιαπουτζής βρέθηκε έξω από την μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ κεραυνοβόλησε τον Καραμπετάκη για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

61’ Σουτ του Αλσα Χήδ, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μαυρίδης.

64’ Ο Πουτακίδης έκανε την σέντρα αλλά ο Ιωαννίδης πρόλαβε τον Γιουβανέζα πριν στείλει την μπάλα στην εστία.

73’ Ο Χράλογλου βγάζει τετ α τετ τον Θωμαϊδη, όμως ο τελευταίος μπερδεύτηκε με αποτέλεσμα να εξουδετερώσει την μπάλα ο Καραμπετάκης.

80’ (2-1) Μετά από πολλές κόντρες στην άμυνα του Απόλλωνα η μπάλα έφτασε στον Αγγελίδη και με πλασέ έκανε το 2-1.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 20΄ Σπυριάδης, 56’ Αλσά Χήδ, 70’ Καραμπατζάκης, 62’ Βουνάτσος, 85’ Ζέρβας, 87’ Παγωνίδης, 90’ Μαντζαρίδης.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΔΟΞΑ ΓΡΑΤΙΝΗΣ: Καραμπετάκης 7, Αγγελίδης 8, Κυριαζάκος 6, Ιωαννίδης 7, Παγωνίδης 7, Ανδρεαδάκης Δ. 8, Ζέρβας 9, Αλσά Χήδ 8 (66’ Βουνάτσος 7), Δανίδης 7 (69’ Βαφειάδης 7), Ανδρεαδάκης Χ. 7 (53’ Μαντζαρίδης 7), Αμέτ 7.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΙΟΜΗΔΕΙΑΣ: Μαυρίδης 8, Νεοφυτίδης 8, Μπαμπανέλος 8, Σπυριάδης 7, Μακράκης 8, Πουτακίδης Γ. 9, Γιουβανέζας 8 (73’ Τοπαλίδης 7), Γιαπουτζής 7 (62’ Θωμαϊδης 7), Λεοντίδης Ι. 7 (81’ Σουπιάδης 7), Καραμπατζάκης 9, Χράλογλου 9.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωστούδης (Σ.Δ.Π. Θεσσαλονίκης) (καλός)

ΒΟΗΘΟΙ: Ιωάννης – Μηλιάδης (Σ.Δ.Π. Θεσσαλονίκης)