Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: Υποτάχθηκε στην ανωτερότητα των Ικάρων ο Αρίων στο 58-79

fanis@xan.gr

Ήταν γνωστό από την αρχή ότι το παιχνίδι Αρίων - Ίκαροι Σερρών συγκαταλεγόταν στα δύσκολα που αν το κερδίσεις κάνεις ένα πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή. Αυτό ίσως να λειτούργησε αρνητικά και σε συνδυασμό με τις ελλείψεις που είχε η Ξανθιώτικη ομάδα δεν θα μπορούσε να είχε καλύτερη τύχη από το τελικό 58-79 το οποίο μπορεί να θεωρηθεί μία τιμητική ήττα από έναν αντίπαλο που στόχο έχει την πρωτιά στον 2ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής του Βορρά.

Το ευχάριστο από τον χθεσινό αγώνα του ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΠΑΛΤΑΤΖΗΣ ήταν η καλή παρουσία του Μορφονιού και η επάνοδος στο σκοράρισμα για τον Ζέγα από τους οποίους ο Χρήστος Παπαδόπουλος περιμένει ακόμη περισσότερα. Αντίθετα απογοητευτικός ήταν ο Ασημακόπουλος ο οποίος σε 5 λεπτά παρουσίας του έδωσε την δυνατότητα στους Σερραίους να το εκμεταλλευθούν και να καθαρίσουν τον αγώνα.

Με 5άδα τους Ζέγα, Ταχτσίδη, Δημητριάδη, Μαρουλάκη και Σπανό ξεκίνησε ο Αρίων αλλά οι Σερραίοι με πρωταγωνιστές αυτού του διαστήματος τους Ασημάκη – Σπανού προσπάθησαν να καθαρίσουν από νωρίς τον αγώνα. Ήδη με την λήξη της πρώτης περιόδου η διαφορά είχε ξεφύγει λίγο από το νταμπλ – σκορ (11-23). Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο 10λεπτο με την διαφορά να κοντεύει τους 20 πόντους με τον Αρίων όμως να έχει φορτωμένο με 4 φάουλ τον Σπανό και 3 τον Δημητριάδη.

Παθιασμένα ξεκίνησαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι Σερραίοι που έφτασαν την διαφορά στους 24 πόντους (36-60) αλλά τα τρίποντα των Ραχοβίτσα – Μορφονιού και η καλή παρουσία του Σπανού μέσα στην ρακέτα, έφεραν την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, χωρίς όμως συνέχεια.

Δεν πέρασε απαρατήρητη η διαιτησία των κ.κ. Γιαμούζη – Ζαγορίδη σε ένα εύκολο παιχνίδι όπως εξελίχθηκε.

Τα 10λεπτα: 11-23, 29-46 ημίχρονο, 43-62, 58-79 τελικό.

ΑΡΙΩΝ (Παπαδόπουλος): Ραχοβίτσας 3 (1), Ασημακόπουλος, Δημητριάδης 5, Μαρουλάκης 11 (1), Ζέγας 9, Ταχτσίδης 7 (1), Μορφονιός 8 (2), Γλιάς 2, Σπανός 13 (1).

Ίκαροι (Αθανασίου): Πεχλιβάνης 10 (1), Σπανός 19, Τσιούλκας 7 (1), Γεωργαντζάς 7, Σίσκος, Βότσης, Καδής 6 (2), Κούτρης, Ασημάκης 17 (3), Παπαδόπουλος, Κάτσικας 7 (1), Μανιώτης 6.