Τοπικά ] [ Αθλητικά ] [ Περιφέρεια ] [ Ελλάδα ] [ Κόσμος ] [ Δελτία Τύπου ] [ Εκδηλώσεις ]

Γρήγορη Αναζήτηση

Λέξη - Κλειδί :

Τελευταία Νέα

Αθλητικά Νέα

A΄ΕΠΣ Ξάνθης /19η αγωνιστική: Χωρίς νίκη οι τρεις πρωτοπόροι αλλά οι αναβληθέντες κρίνουν την πρωτιά

του Φάνη Καραμπιπέρη
sports@ixanthi.gr

Σε ανοδική πορεία βρίσκεται ο Φίλιππος Δροσερού που εκτός της πρόκρισης στους ημιτελικούς του κυπέλλου βρίσκεται μία ανάσα από την επάνοδό του στην ρετιρέ. Αιτία όχι μόνο η νίκη του μέσα στην Γενισέα αλλά το γεγονός ότι και οι τρεις πρώτες ομάδες δεν κατάφεραν να κερδίσουν τους αντιπάλους τους με τον Απόλλωνα Διομήδειας να δέχεται την πιο οδυνηρή ήττα πληρώνοντας την τιμωρία της έδρας του με τον χειρότερο δυνατό τρόπο.

Στο Δημοτικό Στάδιο η Ασπίδα δεν μπόρεσε να επαναλάβει την νίκη του πρώτου γύρου και έμεινε στην ισοπαλία την οποία πήρε στις καθυστερήσεις από την ομάδα του πρώην δικού της Περικλή Καλογιάννη που πέρυσι ήταν βοηθός. Το ίδιο σκορ είχαμε και στον δεύτερο του βαθμολογικού πίνακα Εθνικό Κιμμερίων που φάνηκε επηρεασμένος από τον αποκλεισμό του από το κύπελλο παρότι προηγήθηκε στο σκορ.

Στα ουδέτερα Μάγγανα η Αναγέννηση μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι με τον τυπικά γηπεδούχο Απόλλωνα Διομήδειας αφού οι ηττημένοι σημείωσαν το γκολ της τιμής στο τέλος. Στην Γενισέα οι Χρυσές Ελπίδες έκαναν το λάθος να προηγηθούν και στην συνέχεια δέχθηκαν τέσσερα γκολ. Μεγάλη ευκαιρία νίκης έχασε ο Εχίνος Σπορ που προηγήθηκε με 2-0 επί της αδιάφορης Θράκης Συδινής που ισοφάρισε προς το τέλος στην Κοτύλη όπου έγινε το παιχνίδι λόγω των γνωστών προβλημάτων του γηπέδου του Εχίνου (όρα κατολισθήσεις κλπ).

Η Ασπίδα Πηγαδίων πέτυχε την νίκη της ημέρας επί της Κεσσάνης Ερασμίου παρότι έπαιξε με πολλά προβλήματα και με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής. Στην ουδέτερη Θαλασσιά ο Νέστος σε ρυθμό ρελαντί κέρδισε τον ουραγό Δημόκριτο Αβδήρων ενώ στην Κεντητή η τοπική ομάδα πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο βρίσκεται σε τροχιά παραμονής βάζοντας σε νέες περιπέτειες και τον αντίπαλό της Π. Μελά Κουτσού.