Τοπικά ] [ Αθλητικά ] [ Περιφέρεια ] [ Ελλάδα ] [ Κόσμος ] [ Δελτία Τύπου ] [ Εκδηλώσεις ]

Αθλητικά Νέα

Α΄ ΕΘΝΙΚΗ/11η αγωνιστική: Ίδρωσε για να παραμείνει στην κορυφή ο Ολυμπιακός – Νέα οπισθοχώρηση της Skoda Ξάνθης

του Φάνη Καραμπιπέρη
fanis@xan.gr

Την 11η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του επί του Ηρακλή πέτυχε, έστω και με αγχώδη τρόπο, ο Ολυμπιακός, κάτι που του επέτρεψε να επανέλθει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα την οποία έχασε για μία ημέρα. Τα γκολ των «ερυθρόλευκων» ο Τζόρτζεβιτς με πέναλτι και ο Οκκάς ενώ για Θεσ)νικείς είχε ισοφαρίσει ο Ερέρα.

Στη δεύτερη θέση η ΑΕΚ μετά την έκτη συνεχόμενη νίκη της, αυτή τη φορά στη Λιβαδειά. Νίκη που σίγουρα μπήκε στο περιθώριο μετά τα γεγονότα εκτός σταδίου. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε το Σάββατο της Skoda Ξάνθης, ο ΠΑΟΚ 2-0 του Ακράτητου, το Αιγάλεω «τσίμπησε» βαθμό από τη Λάρισα στο Αλκαζάρ, ισοφαρίζοντας στο τέλος, ο Ιωνικός συνέχισε με νίκη σε βάρος του Ατρόμητου, ΟΦΗ και Καλλιθέα έμειναν στην λευκή ισοπαλία και ο Απόλλωνας Καλαμαριάς πήρε σημαντική ανάσα με το 1-0 σε βάρος του Πανιωνίου βυθίζοντας τον στις επικίνδυνες θέσεις. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Απόλλωνα επί του Πανιωνίου μετά από… 16 χρόνια. Η τελευταία φορά ήταν τον Μάρτιο του 1989, όταν στην Καλαμαριά οι «Πόντιοι» είχαν κερδίσει με 3-2, χωρίς φυσικά οι δύο σύλλογοι να συναντώνται κάθε χρονιά.

Η 11ηαγωνιστική σημαδεύτηκε εκτός από επεισόδια στην Λιβαδειά, από τον Ολιβερ Μακόρ που είναι επί τρία χρόνια πρώτος σκόρερ του Ιωνικού και νυν πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, φτάνοντας τα τριάντα γκολ στην Α’ Εθνική με τον Ιωνικό και τις 150 εμφανίσεις στις δύο πρώτες εθνικές, τον Λεωνίδα Βόκολο ο οποίος αγωνίστηκε για… δεύτερη φορά στην καριέρα του ως τερματοφύλακας, αφού στις την περίοδο 1995-96, με τη φανέλα του Πανιωνίου, είχε αγωνιστεί για 81 λεπτά στην αναμέτρηση με τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη. Ο βασικός τερματοφύλακας Αμπαδιωτάκης ήταν τραυματίας, στο 9ο λεπτό χτύπησε και ο Παπατριανταφύλλου, κι έτσι ο κεντρικός αμυντικός κάθισε κάτω από τα δοκάρια, δέχθηκε τρία γκολ, αλλά κέρδισε τις εντυπώσεις με ορισμένες αποκρούσεις, τα σερί της ΑΕΚ και του Παναθηναϊκού και το γεγονός ότι μόνο ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι που άνοιξε τον δρόμο για την νίκη.