ΧΑΝΤΜΠΟΛ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ: Δικαίωσαν την ανωτερότητα τους οι άνδρες που κέρδισαν μέσα στον Αμύντα με 27-32

fanis@xan.gr

Με νίκη ξεκίνησε και τον δεύτερο γύρο η ανδρική ομάδα της ΑΕ Ποντίων που κέρδισε μέσα στο Αμύνταιο τον τοπικό Αμύντα με σκορ 27-32. Μια νίκη που δικαιώνει όλους εκείνους που κατατάσσουν την ομάδα του Θόδωρου Βαφειάδη στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας του δευτέρου ομίλου της Β! Εθνικής, αφού στους μέχρι τώρα 10 αγώνες μετρά 6 νίκες, 1 ισοπαλία και 3 ήττες. Η επιτυχία της πρεμιέρας του 2ου γύρου παίρνει μεγαλύτερες διαστάσεις αν αναλογιστεί κανείς τα προβλήματα που αντιμετώπισε η Ξανθιώτικη ομάδα κατά την διάρκεια του αγώνα.

Είχε τέσσερις ελλείψεις βασικών παικτών και τον τραυματισμό στο 10΄ λεπτό του Νίκου Πατσατζή που όμως κατάφερε να αντεπεξέλθει και πήρε μία δίκαιη νίκη που την φέρνει σε απόσταση αναπνοής από την δεύτερη προνομιούχο θέση. Στο αγωνιστικό μέρος τώρα, οι παίκτες του Θόδωρου Βαφειάδη έδειξαν αποφασισμένοι από το πρώτο λεπτό, πήραν το προβάδισμα στο σκορ και το ότι δεν κατάφεραν να ξεφύγουν με διαφορά αυτό οφείλονταν αποκλειστικά σ’ αυτούς λόγω των πολλών χαμένων τετ α τετ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό το αρνητικό έμεινε στην άκρη και με πλουραλισμό στην επίθεση η διαφορά ανέβηκε στα 7 γκολ και κάπου εκεί τελείωσε και το παιχνίδι. Το τελικό

27-32 έδωσε την δυνατότητα στους 100 φίλους του αθλήματος που βρέθηκαν στο κλειστό του Αμυνταίου να χειροκροτήσουν τους νικητές στο καθιερωμένο «ΞΑΝΘΗ» στο τέλος του αγώνα.

Πολύ καλή ήταν η διαιτησία των κ.κ. Κυριακού – Μαυρίδη (Βέροιας).

Τα 10λεπτα: 3-5, 8-9, 11-14 ημίχ., 16-21, 21-28, 27-32 τελικό.

ΑΕΠ (Βαφειάδης): Καϊκης, Κανέτης, Πατσατζής 1, Ιωάννου 2, Ρουμελιώτης 4, Τουμπάρης 4, Καζαντζίδης 2, Μιχαηλίδης 1, Δενδράκης 8, Καρυπίδης 6, Ελευθεριάδης 4.

*** Με διανυκτέρευση πήγε στο Αμύνταιο η αποστολή της ΑΕΠ την οποία συνόδευσε από πλευράς διοίκησης ο Στέλιος Τσεσμετζής. Παραλίγο να μην γινόταν η διανυκτέρευση λόγω των ελλείψεων αφού υπήρχε η απογοήτευση ως προς την σύνθεση ικανής ομάδας για την επίπτευξη της επιτυχίας όμως η πρόεδρος Κα Σοφία Καραγιαννίδου ήταν ανένδοτη ώστε να αναιρέσει την αρχική της απόφαση για να αγωνιστεί ξεκούραστα η ανδρική ομάδα. Και αυτή φυσικά την δικαίωσε…

*** Πολύ κέφι επικράτησε στο λεωφορείο κατά την επιστροφή στην Ξάνθη.