Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Δια χειρός Μίμιτσα η πρώτη εντός έδρας ήττα της Ξάνθη BF FASHION με 68-82 από την ΜΕΝΤ

fanis@xan.gr

Ένας πρώην Ξανθιώτης, ο διωγμένος, ατομιστής, σύμφωνα με τα λεγόμενα του πρώην Χρήστου Μαγκώτσιου, ο Κροάτης Ιβάν Μίμιτσα, έκανε την διαφορά και υποχρέωσε την ΞΑΝΘΗ ΒF FASHION στην πρώτη εντός έδρας ήττα από την ΜΕΝΤ που χρειάστηκε όμως και τον παράγοντα διαιτησία για να πάρει την νίκη στο τελευταίο 10λεπτο. Το τελικό 68-82 μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί πλασματικό γιατί δημιουργήθηκε στο 3λεπτο 34-37.

Παρά το αρνητικό αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους όμως, βγήκαν μερικά θετικά συμπεράσματα μέσα από αυτή την εντός έδρας ήττα. Καταρχήν η ΞΑΝΘΗ ΒF FASHION έδειξε σε ορισμένα σημεία με την απόδοσή της ότι έχει τα φόντα να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από την παραμονή την φετινή χρονιά αφού κόντραρε μέχρι το τέλος την σκληροτράχηλη ομάδα της ΜΕΝΤ. Ακόμη να πούμε πως το ερχόμενο παιχνίδι απέναντι στην Ολυμπιάδα βγάζει ένα δύσκολο πρόγραμμα και οι υποχρεώσεις που ακολουθούν είναι σαφώς πιο προσιτές για την κατάκτηση του ροζ φύλλο αγώνα.

Η ήττα αυτή πρέπει να πεισμώσει τους παίκτες του Γιώργου Ζαφειρούδη και να δουλέψουν ακόμη πιο σκληρά για να παρουσιαστεί η ομάδα ακόμη πιο έτοιμη στην συνέχεια του πρωταθλήματος. Το καλό κλίμα πρέπει να παραμείνει και όλοι μαζί ενωμένοι να κοιτάξουν στο μέλλον το τρόπους με τους οποίους θα αυξήσουν την βαθμολογική τους συγκομιδή.

Αναφορικά με την αναμέτρηση του Σαββάτου, αυτή είχε έναν πρωταγωνιστή. Τον πρώην παίκτη της ΞΑΝΘΗ ΒF FASHION και νυν της ΜΕΝΤ Ιβάν Μίμιτσα ο οποίος πέτυχε 26 (3) πόντους αποδεικνύοντας ότι άδικα δεν τον συμπεριλάμβανε στα πλάνα του ο Χρήστος Μαγκώτσιος και μαζί με τον Κουτρούλια 25 (1) αποτέλεσαν τα… πρώτα βιολιά της ομάδας του κ. Δέδα.

Το ξεκίνημα ήταν ονειρικό για τους γηπεδούχους όπου με 4 τρίποντα εκ των οποίων το ένα έμμεσο σε 3.24΄΄ προηγήθηκαν με 12-0. Όμως η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη αφού γρήγορα οι φιλοξενούμενοι με ένα 0-8 σερί πλησίασαν στο σκορ μπαίνοντας στο παιχνίδι και η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε τους Ξανθιώτες προηγούμενους με διαφορά τριών πόντων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε γρήγορα το 24-24, όμως είχαμε και κακό μπάσκετ με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό και το προβάδισμα (29-24) χωρίς όμως να το μετουσιώσουν σε μία διαφορά ασφαλείας. Έτσι 2.20’’ ο Μίμιτσα αφού ισοφάρισε σε 30-30, 58’’ πριν το τέλος ο Κουτρούλιας με έμμεσο τρίποντο έδινε το προβάδισμα (32-33) για πρώτη φορά στην ομάδα του που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πριν περάσουν 2 λεπτά αγώνα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 7 πόντους (33-40) και κράτησαν την διαφορά αυτή μέχρι και το 25’ (35-42) αλλά η είσοδος του Γιάννη Φουτσιτζή φάνηκε να διορθώνει τα πράγματα αφού έβρισκε με ευκολία τον δρόμο για το καλάθι. Έτσι, 3.12’’ πριν το τέλος ισοφάρισε σε 48-48 αλλά ο Μίμιτσα με προσωπικές ενέργειες έφερε την διαφορά στο 49-55 με τελική το 53-55.

Η τελευταία περίοδος είχε και τις μεγαλύτερες συγκινήσεις αλλά και την μεγαλύτερη διαφορά για τους νικητές. Το διάστημα 34-37 ήταν αυτό που καθόρισε οριστικά το νικητή όταν και προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με 60-75. Βέβαια το «χεράκι» τους ή καλύτερα η αβλεψία των διαιτητών έδωσε την δυνατότητα να διαμορφωθεί αυτή η διαφορά. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν το αντιαθλητικό που καταλογίστηκε ενώ είχε προηγηθεί καθαρό φάουλ στον Παππά με τον κ. Μαλανδρή να βλέπει μόνο το αντιαθλητικό. Γενικά η διαιτησία δεν αντιμετώπισε τις δύο ομάδες με τα ίδια μέτρα και σταθμά στις δύο μπασκέτες. Αποκορύφωμα οι Θεσ)νικείς εκτέλεσαν 46 βολές έναντι 27 των γηπεδούχων. Το υπόλοιπο διάστημα ήταν μία τυπική διαδικασία αφού όλα είχαν κριθεί.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Διαμαντής (Πάτρα) – Μαλανδρής (Αθήνα). Για άλλη μία φορά οι διαιτητές κατάφεραν να εξοργίσουν παίκτες – φιλάθλους και διοικούντες και φάνηκε στο τελευταίο 10λεπτο να δίνουν την ώθηση που χρειαζόταν η ΜΕΝΤ για την νίκη.

Τα 10λεπτα: 24-21, 32-33 (ημιχ.), 53-55, 68-82 τελικό.

Ξάνθη BF FASHION (Ζαφειρούδης): Μίλετιτς 18 (3), Παππάς, Μασλαρινός 7 (1), Στεφανίδης, Σουφλιάς, Φιλιούσης 15 (2), Κουτσογιάννης 5, Βοϊβατόπουλος, Τσότσος 10, Φουτσιτζής 13 (1).

ΜΕΝΤ (Δέδας): Μίμιτσα 26 (3), Παπανικολάου 2, Σκαρλάτος, Κλέπκος 1, Μοσχοβίτης 5, Τσέλιος 7, Κουτρούλιας 25 (1), Ψωμάς, Μπελίνα 2, Γιέρεμιτς 12, Ιωσηφίδης 2.