Α΄ ΕΚΑΣΑΜΑΘ/9η αγωνιστική: Διατήρησε το εντός έδρας αήττητο ο Ορφέας έχοντας 5Χ5

fanis@xan.gr

Πέντε στα πέντε για τον Ορφέα Ξάνθης που διατήρησε αήττητη την έδρα του. Νέο θύμα της ομάδας του Κώστα Τσουνάκου, ήταν ο Έβρος Σουφλίου, τον οποίο και συνέτριψε με σκορ

88-55. Μια διαφορά όμως που ήρθε στην επανάληψη, αφού στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Αντώνη Καβάζη βρισκόταν κοντά στο σκορ και ονειρευόταν κάτι καλύτερο από αυτό που τελικά ήρθε.

Ο Σοφρώνης Παπούης με τον Πασχάλη Κουτσογιάννη, τον Γιώργο Στεφανίδη και τον Αντώνη Κοτσίκη (φωτογραφία) ήταν αυτοί που σήκωσαν το βάρος στο σκοράρισμα ενώ στην αντίπερα όχθη προσπάθησαν και ήταν επιθετικά αποτελεσματικοί οι Τιάκας, Πασχαλίδης και Ταπεινόπουλος.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Μπακλατζής – Μυλωνίδης για τους οποίους εκφράστηκαν παράπονα από πλευράς Σουφλίου αλλά η διαφορά στο σκορ είναι τέτοια που δεν μπορεί να αφήσει ίχνος παραπόνων. Μετά το τέλος του αγώνα κρατήθηκε το δελτίου του Κατσαρού, για εξύβριση των διαιτητών. Αποβλήθηκαν με 5 φάουλ οι Αναγνωστόπουλος – Καβάζης αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 21-19, 36-31 ημίχρονο, 60-44, 88-55 τελικό.

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ (Τσουνάκος): Αυγερινός 6, Γκανάρας 6 (1), Μουρατίδης 2, Παπούης 18, Στεφανίδης 9, Αναγνωστόπουλος 5, Ταβουλτσίδης Κ. 5 (1), Ταβουλτσίδης Β. 4, Κουτσογιάννης 17, Κοτσίκης 16 (1).

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ (Καβάζης): Καβάζης 5, Τσιακίρης 6 (1), Τιάκας 22 (1), Καραμπάτσης, Πασχαλίδης 9, Κατσαρός, Κων)νίδης 1, Ταπεινόπουλος 9.

*** Διακοπή έχουμε το Σαββατοκύριακο προκειμένου να διεξαχθούν οι επαναληπτικοί του κυπέλλου και το πρωτάθλημα θα επαναρχίσει το Σάββατο 17 Δεκεμβρίου με την προτελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου.