ΠΟΛΟ Α2 : Τρίτη εκτός έδρας νίκη για τον ΚΟΞ επί του ΟΕΑΝΑΒ με 5-10

sports@ixanthi.gr

Σε ρυθμό ρελαντί ο ΚΟΞ έκανε το χρέος του και κέρδισε στον Βόλο τον ουραγό και πιο αδύναμο της Α2 ΟΕΑΝΑΒ με σκορ 5-10. Αυτή ήταν η Τρίτη εκτός έδρας νίκη μετά από αυτήν επί του ΟΠΑΘΑ στην Πάτρα στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής.

Το χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν ότι το πρώτο 9λεπτο έληξε 0-0 κάτι που βλέπουμε σχεδόν σπάνια σε αγώνες πόλο. Βέβαια για να γίνει αυτό την ευθύνη την έχουν κύρια οι Ξανθιώτες πολίστες που μπήκαν μουδιασμένα στον αγώνα μη μπορώντας να βρουν τον στόχο κύρια από τον Χάρη Χάνδανο αφού όσες προσπάθειες και αν εξαπέλυσε αυτές ή αποκρούστηκαν από τα δοκάρια ή έφυγαν ελάχιστα άουτ.

Το πρώτο 9λεπτο λοιπόν μπορεί να μην προσέφερε κάποιο γκολ, όμως οι παίκτες του Νικολάι Σταμάτωφ είδαν δύο φορές σουτ του Χανδάνου να αποκρούονται από τα δοκάρι και ισάριθμες περιπτώσεις να φεύγουν ελάχιστα άουτ. Όμως από το δεύτερο 9λεπτο και μετά μόλις βρήκαν τον ρυθμό τους δεν είχαν κανένα πρόβλημα και στο τελευταίο 9λεπτο με την συμμετοχή των μικρών όχι μόνο έδωσαν τις ανάσες στους βασικούς αλλά οριστικοποίησαν τη νίκη του ΚΟΞ με το συνολικό 1-5 σκορ. Η τελική διαφορά γράφτηκε 1.49 πριν το τέλος από τον Προκόπη Κιμινουλάκη ενώ το πρώτο γκολ του αγώνα πέτυχε ο Χρήστος Θεοδωρίδης 6.19 πριν το τέλος τους δεύτερου 9λέπτου κάνοντας το 0-1.

Καλή ήταν η διαιτησία των κ.κ. Αργυρού – Γεωργαντόπουλου.

Τα 9λεπτα: 0-0, 2-3, 2-2, 1-5.

ΟΕΑΝΑΒ (Δημαρέλος): Βόντζος, Αρχιμανδρίτης 2, Αραμπατζίδης 1, Χάλας 1, Τζίνης, Τζαμτζής 1, Ιωαννίδης, Δουβλής, Καλουζάκης, Κλώτσικας, Βελιάδης.

ΚΟΞ (Σταμάτοφ): Τουργιόγλου, Τσάκαλος Χ, Φραγκέδης 2, Θεοδωρίδης Χ. 5, Κιμινουλάκης 2, Αποστόλου 1, Χάνδανος, Θεοδόσης, Χρυσονόματος, Μορβάκης, Εφραιμίδης, Μόσχος, Γκουρλίτσας.