A2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Καλύτερα εκτός έδρας για την Ξάνθη ΒF FASHION που έκλεισε την χρονιά με την 5η νίκη

sports@ixanthi.gr

Αν για κάτι μπορεί να υπερηφανευτεί φέτος η Ξάνθη BF FASHION αυτό είναι οι εκτός έδρας καλή της παρουσία που της έδωσε την δυνατότητα να φύγει με πέντε ροζ Φύλλα αγώνα ενώ αντίθετα πέρυσι δεν γεύτηκε ποτέ αυτή την χαρά. Στην προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος η ομάδα του Γρηγόρη Σουλιώτη κατάφερε να κλείσει με τον ιδανικότερο τρόπο τις εκτός έδρας αναμετρήσεις της έχοντας θύμα αυτή την φορά την Νήαρ Ηστ την οποία κέρδισε με σκορ 78-74 αφού όμως χρειάστηκε και την 5λεπτη παράταση.

Για άλλη μία φορά ο Γρηγόρης Σουλιώτης αιφνιδίασε ξεκινώντας στην αρχική 5άδα δύο 5άρια και τον Φουτσιτζή στην θέση του Ιβαν Μίμιτσα που έμεινε στην Ξάνθη λόγω προβλήματος στην μέση. Ένα σχήμα που δεν του βγήκε αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα και, να έχουν το προβάδισμα στο σκορ. Μάλιστα έφτασαν την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 9 πόντων (30-21) στο 13΄ αλλά ένα σερί (0-8) έδινε την δυνατότητα στους Ξανθιώτες να μειώνουν την διαφορά στο 30-29 χωρίς στην συνέχεια να μπορούν να ξανά ξεφύγουν πάνω από τους 4 κάτι που το κατάφεραν στην λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα ηνία ανέλαβαν οι Ξανθιώτες με πρωταγωνιστές τους Πενταζίδη, Στεφανίδη και Τσότσο οι οποίοι έβαλαν μπροστά την ομάδα τους χωρίς η διαφορά να ξεφύγει πάνω από τους δύο πόντους. Έτσι φτάσαμε 15΄΄ πριν το τέλος όταν ο Μαρκόπουλος βρέθηκε στην γραμμή των ελεύθερων βολών κι ενώ είχε την ευκαιρία να τελειώσει τον αγώνα εκτελώντας δύο βολές κι ενώ το σκορ ήταν 62-64 αυτός αστόχησε και στις δύο, δίνοντας την δυνατότητα στον Τσάκο να ισοφαρίσει και να πάει το παιχνίδι στην παράταση παρά την προσπάθεια του Πενταζίδη στον εναπομείναντα χρόνο των 2,9΄΄ ο οποίος από το κέντρο πέταξε την μπάλα αυτή κτύπησε στο στεφάνι και προς ανακούφιση των 200 περίπου φιλάθλων των γηπεδούχων έπεσε έξω.

Στον έξτρα χρόνο οι Ξανθιώτες με ένα σερί 14-10 πήραν την νίκη μία διαδικασία που έφτασαν αρκετές φορές φ’ετος και ξέρουν να την παίζουν με τον καλύτερο τρόπο. Μάλιστα σ΄ αυτό το χρονικό διάστημα έφτασαν την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 8 πόντων (66-74).

Καλή ήταν η διαιτησία του κ. Πολίτη, ενώ δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο και για τον δεύτερο κ. Δεσλή.

Τα 10λεπτα: 22-19, 37-33 (ημιχ.), 52-50, 64-64 κ.α., 74-78 τελικό.

ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Μελέτης): Κουκάς 3 (1), Κουπίδης 15 (3), Βαρδαβάς 20, Μπατής 7 (1), Τσάκος 20 (1), Κρίτσαλος 3, Γιαναλέτσος 6, Γκουντής, Χουμάς.

ΞΑΝΘΗ ΒF FASHION (Σουλιώτης – Λεμονίδης): Καρύδας 4, Πενταζίδης 23, Φουτσιτζής 4, Σουφλιάς 9, Βοϊβατόπουλος 6 (πεντάδα), Στεφανίδης 11, Μαρκόπουλος 8 (1),Κουτσογιάννης, Τσότσος 13, Καραγιώργης.

*** Εκτός του δικού μας αγώνα άλλος ένας κρίθηκε στην 5λεπτη παράταση και ήταν αυτός μεταξύ του Δούκα και του Ηρακλείου.