Τοπικά ] [ Αθλητικά ] [ Περιφέρεια ] [ Ελλάδα ] [ Κόσμος ] [ Δελτία Τύπου ] [ Εκδηλώσεις ]

Αθλητικά Νέα

ΠΟΛΟ Α2 : Επανήλθε στις νίκες ο ΚΟΞ κερδίζοντας την Χαλκίδα με 18-14

του Φάνη Καραμπιπέρη
sports@ixanthi.gr

Με θρίαμβο επέστρεψε στις νίκες ο ΚΟΞ κερδίζοντας το Σάββατο το απόγευμα στο Δημοτικό κολυμβητήριο την Χαλκίδα με σκορ 18-14. Μία νίκη που ήρθε μετά από 7 αγωνιστικές χωρίς θετικό αποτέλεσμα και φυσικά έφερε τα χαμόγελα.

Το ξεκίνημα δεν φανέρωνε την εξέλιξη του παιχνιδιού στην συνέχεια αφού ο ΚΟΞ μπήκε νωθρά και με κάποια σφαλτσοσφυρίγματα του κ. Αδαμάσογλου έδωσαν την δυνατότητα στους παίκτες του κ. Πεσματζόγλου να ξεφύγουν με 3-6 που ήταν και το σκορ του πρώτου 9λεπτου.

Στο δεύτερο 9λεπτο ένα σερί 4-0 έδωσε την δυνατότητα στους Ξανθιώτες να περάσουν μπροστά στο σκορ με 7-6, διαφορά που ήταν αρκετή να «ξυπνήσει» την διάθεση των γηπεδούχων για να ανεβάσουν την απόδοσή τους.

Στο τρίτο 9λεπτο η διαφορά έφτασε στο +4 (11-7) και παρά τις… φιλότιμες προσπάθειες διαιτητών και φιλοξενούμενων η διαφορά μειώθηκε στο 12-11. Όμως στο τελευταίο 9λεπτο οι παίκτες του Νικολάι Σταμάτωφ μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν τον αγώνα και με ένα σερί 5-0 έφεραν την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 6 γκολ (17-11) 2.52’ πριν το τέλος. Το μόνο που απέμενε ήταν να δούμε την τελική διαφορά, η οποία μειώθηκε στα τέσσερα γκολ (18-14).

Καλή ήταν η διαιτησία των κ.κ. Αδαμάσογλου – Αχλαδιώτη.

Τα 9λεπτα: 3-6, 5-1, 4-4, 6-3 (18-14).

ΚΟΞ (Σταμάτωφ): Τουργιόγλου, Φραγκέδης 1, Θεοδωρίδης Χ. 5, Κιμινουλάκης 2, Αποστόλου 5, Χάνδανος 3, Θεοδόσης, Χρυσονόματος, Θεοδωρίδης Π. 2, Κατμερτζόγλου, Μόσχος.

*** Ευχάριστη νότα ήταν η παρουσία της ομάδας μίνι του ΚΟΞ η οποία με τις φωνές των παιδιών της έδωσαν άλλο τόνο βοηθώντας στην κατάκτηση της νίκης. Μάλιστα το γεγονός αυτό δεν ξέφυγε από την προσοχή των Βαγγέλη Καρατσάη και Μίλτου Χαμαλίδη που μάλλον θα επαναληφθεί στα εναπομείναντα παιχνίδια.

*** Στην Ξάνθη βρέθηκε ο Γιάννης Πρίμπας με την ομάδα μίνι πόλο της Μυτιλήνης και είχε την ευκαιρία να δώσει φιλικούς αγώνες με την αντίστοιχη του ΚΟΞ. Μάλιστα σύσσωμη η ομάδα του παρακολούθησε την Σαββατιάτικη συνάντηση ενώ είχε την ευκαιρία να τα πει με τους παλιούς γνώριμους, Μιχαλακίδη, Κυριακίδη, Τσάκαλο κ.α.