Β΄ ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ: Την μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει η ΑΠΟΞ Skoda μετά την ήττα της Δόξας Μυρωδάτου

fanis@xan.gr

Κόσμος Λέυκης - Αετός Τοξοτών 2-3

Η ΑΠΟΞ Skoda μετά την 4η αγωνιστική έμεινε μόνη πρώτη στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα έχοντας το απόλυτο με 4 νίκες. Βέβαια σ΄ αυτό έπαιξε ρόλο και η πρώτη ήττα της Δόξας Μυρωδάτου που την έφερε στην δεύτερη θέση μαζί με άλλες τρεις ομάδες. Μαζί με την ΑΠΟΞ Skoda και ο Αστέρας Μαγικού είναι οι μοναδικές ομάδες που δεν έχουν γευτεί την … πίκρα της ήττας. Από την άλλη μεριά δύο ομάδες είναι που δεν έχουν γευτεί… την χαρά της νίκης και είναι ο Κόσμος Λεύκης και η Ασπίδα Πηγαδίων που έχουν από μία και δύο ισοπαλίες αντίστοιχα.

Την νίκη της ημέρας λοιπόν πέτυχε η ΑΠΟΞ Skoda που πέρασε μέσα από την Κεντητή με δύο γκολ που πέτυχαν οι Τονικίδης – Τσετινές ενώ είχαν και την τύχη με το μέρος τους αφού οι γηπεδούχοι από το 38΄ έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής. Πάντως η νίκη ήρθε στο τελευταίο 10λεπτο αφού οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει με τον Νιχάτ Μουσταφά το γκολ του Τονικίδη.

Στο Εύμοιρο η Δόξα Μυρωδάτου γνώρισε την πρώτη της ήττα η οποία ήρθε μάλλον φυσιολογικά αφού δεν έπεισε σε καμία περίπτωση σύμφωνα με αυτά που έδειξαν τις πρώτες τρεις αγωνιστικές. Την 3η συνεχόμενη νίκη πέτυχε η Κεσσάνη Ερασμίου που αποδεικνύει ότι η ήττα στην πρεμιέρα ήταν τυχαία. Μάλιστα είναι η ομάδα που έχει …βρει περισσότερες φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα από όλες τις ομάδες 12 τον αριθμό ενώ η επόμενη τρία λιγότερα.

Σε ένα παιχνίδι που είχε τρεις κόκκινες κάρτες (σε αναλογία 1-2), στο γήπεδο του ΑΟΞ η δεύτερη Ακαδημία της κατηγορίας, η Ξάνθη 96΄, ήταν η νικήτρια κερδίζοντας την ΠΑΕ Κιμμερίων που για άλλη μία αγωνιστική κέρδισε τις εντυπώσεις όχι όμως και την νίκη.

Από την κόλαση στον παράδεισο βρέθηκε ο Αετός Τοξοτών που έχανε στο ημίχρονο με 2-0 από τον Κόσμο στην Λεύκη όμως ένα γεγονός πειθαρχίας ήταν αρκετό να αλλάξει τις ισορροπίες και με ηγέτη τον τραυματία (!) Παύλο Μακρίδη έκανε την ολική ανατροπή και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Ήταν να μην βρει ρυθμό ο Ηρακλής Ν. Ζυγού που στα Πηγάδια πέτυχε την δεύτερή του νίκη βάζοντας τα θεμέλια από το πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκε με 0-2. Οι της Ασπίδας το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν από τα 11 βήματα. Ένα γκολ στο 5΄ ήταν αρκετό να κρίνει την συνάντηση του Μυρωδάτου όπου ο φιλοξενούμενος Κεραυνός Π. Κατραμίου κέρδισε τον Δημόκριτο. Η μοναδική ισοπαλία της αγωνιστικής (λευκή) επιτεύχθηκε στην αυλαία της 4ης αγωνιστικής που έγινε το Σάββατο στην Γενισέα, μεταξύ της Ελπίδας και του Αστέρα Μαγικού, λόγω της διεξαγωγής του αγώνα της Δ΄ Εθνικής αφού χρησιμοποιεί το ίδιο γήπεδο και ο Απόλλων Διομήδειας.