ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΙΟΜΗΔΕΙΑΣ: 4-0

ΠΑΓΩΣΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ

-Με την θερμοκρασία να αγγίζει τους μηδέν βαθμούς το συγκρότημα του Φόρη Καλτσίδη έφυγε με μηδέν βαθμούς από το Δημοτικό στάδιο της Προσοτσάνης χάνοντας με 4-0 από την ομώνυμη ομάδα

Σε αρκετά δύσκολες συνθήκες έγινε τι παιχνίδι στο Δημοτικό στάδιο της Προσοτσάνης, με το συγκρότημα του της Διομήδειας να παγώνει κυριολεκτικά στον αγωνιστικό χώρο και να δέχεται τέσσερα γκολ από την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος του πρώτου ομίλου της Δ΄ Εθνικής Κατηγορίας, Προσοτσάνη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, επέβαλαν το ρυθμό τους και μόλις στο 5 λεπτό άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Στεργιάκου. Στην συνέχεια συνέχισαν να πιέζουν την αντίπαλη άμυνα και στο 23 λεπτό διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Κερασίδη. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι παρότι προσπάθησαν δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του Αβραάμ.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλάξε μετά την συμπλήρωσε μίας ώρας παιχνιδιού και αφού οι γηπεδούχοι είχαν πετύχει και τρίτο τέρμα με δυνατό σουτ του Μίρκου. Οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να βγουν μπροστά και με τον Καραμπατζάκη απείλησαν την εστία του Αβραάμ αρκετές φορές χωρίς όμως να μπορούν να βρουν δίχτυα. Το σκορ έκλεισε στο 77΄ όταν από λάθη αμυντικών η κεφαλιά του Βέργα βρήκε τα δίχτυα του Μαυρίδη.

ΦΑΣΕΙΣ - ΓΚΟΛ:

5’ (1-0) Κεφαλιά του Στεργιάκου από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα στο αριστερό γάμα του Μαυρίδη.

12’ Η κοντινή κεφαλιά του Φερφερή αποκρούστηκε από τον Μαυρίδη σε πλάγιο άουτ.

23’ (2-0) Σε μία ξαφνική αντεπίθεση της Προσοτσάνης ο Κερασίδης βρέθηκε απέναντι από τον Μαυρίδη και με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

25’ Η κεφαλιά του Φερφερή από το ύψος της μικρής περιοχής βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Μαυρίδη.

30’ Το δυνατό σουτ του Κερασίδη αποκρούστηκε με τα πόδια από τον Μαυρίδη σε πλάγιο άουτ.

53’ (3-0) Δυνατό σουτ του Μίρκου Γ. έξω από την μεγάλη περιοχή η μπάλα στα δίχτυα του Μαυρίδη.

55’ Δυνατό σουτ του Καραμπατζάκη η μπάλα βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αβραάμ.

66’ Πολύ καλό σουτ του Καραμπατζάκη αλλά η μπάλα αποκρούστηκε από τον Αβραάμ.

71’ Πολύ καλή σέντρα του Μπαμπανέλου από τα αριστερά, ο Θωμαϊδης σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ.

77’ (4-0) Μετά από λάθος αποκρούσεις αμυντικών η μπάλα έφτασε στο Βέργα που με κεφαλιά νίκησε για ακόμη μία φορά τον Μαυρίδη.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 52’ Βέργας, 63’ Φερφερής, 75’ Λεοντίδης, 86’ Σαμαράς

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ: Αβραάμ 8, Βέργας 8, Μίρκου Ι. 8 (70’ Μίρκου Δ.. 7), Στεργάκος 9, Μουράτης 7, Φερφερής 8, Σαμαράς 7, Κότιος 7 (63’ Γουργούλης 7), Μοσχίδης 7 (58’ Πατένταλης 7), Κερασίδης 8, Ηλιάδης 7.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΙΟΜΗΔΕΙΑΣ: Μαυρίδης 7, Νεοφυτίδης 8, Μπαμπανέλος 7, Σπυριάδης 7, Τοπαλίδης 7 (76’ Αναστασιάδης 7), Πουτακίδης Γ. 8, Νικολαϊδης 8, Μιχαηλίδης 7 (78’ Σουπιάδης 7), Καραμπατζάκης 8 (70΄Θωμαϊδης 7), ), Λεοντίδης Ι. 7, Γιουβανέζας 8.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ουζουνίδης (Σ.Δ.Π. Έβρου) (καλός)

ΒΟΗΘΟΙ: Σταγκόπουλος - Δρακούδης (Σ.Δ.Π. Έβρου)