Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Νίκη – χρυσάφι πέτυχε η Ξάνθη BF FASHION που κέρδισε με 78-77 τον Μίλωνα

fanis@xan.gr

Νίκη – χρυσάφι πέτυχε το Σάββατο το απόγευμα η ΞΑΝΘΗ ΒF FASHION στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της Α2 που κέρδισε στο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ τον Μίλωνα με 78-77.

Αυτή ήταν η τρίτη επιτυχία στο φετινό πρωτάθλημα και αποκτά μεγάλη σημασία γιατί οι παίκτες του Γιώργου Ζαφειρούδη ξεπέρασαν τον εαυτό τους, αφού όλη την εβδομάδα η ομάδα είχε προβλήματα τραυματισμών. Ένα μεγάλο πρόβλημα είναι η μη συμμετοχή του Παππά λόγω αρθροσκόπησης, ενώ ελλιπή προετοιμασία είχαν οι Μασλαρινός, Κουτσογιάννης, Σουφλιάς, Βοϊβατόπουλος, αυτό όμως δεν τους επηρέασε καθόλου, αφού κατά την διάρκεια του αγώνα προσπάθησαν όσο μπορούσαν να δώσουν τις βοήθειες. Οι δύο πρώτοι περνούν στους διακριθέντες, με τον πρώτο να είναι ο κορυφαίος με βάση την εξέλιξη του παιχνιδιού, αφού στο τέλος πήρε την ομάδα στις πλάτες του, ισοφάρισε σε 76-76, 1.04’ και 11.4’’ πριν το τέλος έδωσε τη νίκη γράφοντας το τελικό 78-77.

Ήταν γνωστό από το ξεκίνημα του αγώνα ότι ο νικητής θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Το 5-0 στο πρώτο κιόλας λεπτό και το 10-4 στο 6.47’ για τους Ξανθιώτες δεν είχε συνέχεια, αφού το υπόλοιπο διάστημα κυμάνθηκε με εναλλασσόμενη την πρωτοπορία. Προς το τέλος της πρώτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 15-22 αλλά οι αλλαγές και το time out του Γιώργου Ζαφειρούδη έδωσαν τις λύσεις και η πρώτη περίοδος τελείωσε με 21-23.

Στην 2η και 3η περίοδο οι Ξανθιώτες ήθελαν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι, αλλά όσες φορές προσπάθησαν να ξεφύγουν στο σκορ (45-41 19.29΄, 57-52 στο 26.02΄) δεν τα κατάφεραν αφού ο Μίλων με τον Κώστα Μαχαίρα κυρίως και με τους Πέρε, Κούνα και Μουτράν έβρισκαν τον τρόπο όχι μόνο να πλησιάζουν αλλά να περάσουν και μπροστά με 57-58.

Στην τελευταία περίοδο, που δεν ήταν για… καρδιακούς, το ξεκίνημα ήταν και πάλι ιδανικό και με τον Απόστολο Κουτσογιάννη να ευστοχεί στο πρώτο του φετινό τρίποντο, η διαφορά έφτασε 7.18’ στο 67-60. Και ενώ όλα έδειχναν ότι αυτή η νέα προσπάθεια θα είχε επιτέλους αντίκρισμα, λίγο η ολιγωρία, λίγο η αστοχία, λίγο τα ριμπάουντ έδωσαν τη δυνατότητα στον Κούνα 1.55’ με τρίποντο να ανεβάσει την διαφορά στο 72-76 δίνοντας χιτσκοκικό χαρακτήρα στο φινάλε. Ο Φιλιούσης μείωσε σε 74-76, ο Δημήτρης Μασλαρινός ισοφάρισε σε 76-76, ο Μαχαίρας με 1/2 βολές έγραφε το 76-77 και παρά την αστοχία του Σουφλιά (0/2) στα 33’’ ο Δημήτρης Μασλαρινός με διείσδυση και lay up, έγραφε το 78-77 και στον εναπομείναντα χρόνο οι νικητές είχαν την τύχη με το μέρος τους, αλλά και την καλή τους άμυνα. Ο Κούνας και πάλι πήγε να γίνει ο ήρωας αλλά το σουτ 5΄΄ ήταν άστοχο αυτή την φορά αλλά και το ριμπάουντ που πήρε ο Πέρρε δεν είχε ευτυχή κατάληξη γι΄ αυτόν προς τέρψη των γηπεδούχων, που πανηγύρισαν όχι άδικα μία μεγάλη νίκη.

Καλή ήταν η διαιτησία των κ.κ. Δέλλα (Θεσ)νίκης) – Ξενικάκη (Δράμας) σε ένα δύσκολο παιχνίδι που όμως με την εμπειρία τους στην Α1 το έβγαλαν σε πέρας χωρίς διαμαρτυρίες. Στην φωτογραφία διακρίνονται με τον κομισάριο του αγώνα Παναγιώτη Μπακάλη.

Τα 10λεπτα: 29-25, 45-38 (ημιχ.), 66-49, 82-62 τελικό

ΞΑΝΘΗ BF FASHION (Ζαφειρούδης): Νικολόπουλος, Μίλετιτς 11 (1), Μασλαρινός 16 (4/7), Στεφανίδης 9 (1/1), Σουφλιάς 8 (4/4 2ποντα), Φιλιούσης 11 (1), Κουτσογιάννης, Βοϊβατόπουλος 3, Τσότσος 2, Φουτσιτζής 2, Μουρβάκης.

ΜΙΛΩΝ (Πανούλιας): Γράτσος, Καράμπαμπας 5,Νεοφύτου 6 (1), Βλαβιανός 3 (1), Κούνας 12 (2), Μουτράν 11 (2), Μαχαίρας 29, Παπαδάκης, Πέρρε 11 (2), Ντούγιας.