Τοπικά ] [ Αθλητικά ] [ Περιφέρεια ] [ Ελλάδα ] [ Κόσμος ] [ Δελτία Τύπου ] [ Εκδηλώσεις ]

Αθλητικά Νέα

Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Διπλή η νίκη της Α.Ε. Πόντιων με 28-24 επί του Ηρακλή

του Φάνη Καραμπιπέρη
sports@ixanthi.gr

Δύο στόχους είχε το Σάββατο το βράδυ η ανδρική ομάδα της Α.Ε. Ποντίων και τους πέτυχε απόλυτα. Από την μία την νίκη η οποία ήρθε σχετικά εύκολα και από την άλλη η διαφορά της ήττας του πρώτου αγώνα (24-21). Τελικά η Ξανθιώτικη ομάδα υποχρέωσε τον Ηρακλή να φύγει με το κίτρινο Φύλλου Αγώνα (28-24) και τους παίκτες  του Ηλία Κιναλλόπουλου να πανηγυρίζουν άλλη μία σημαντική νίκη.

Η νίκη ήρθε σχετικά εύκολα από το πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 17-9 αλλά η διαφορά παραλίγο να χαθεί αλλά στο τέλος επιτεύχθηκε και αυτός ο στόχος.

Παρά το ότι οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο τους γκολ μόλις στο 6ο λεπτό και ενώ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Δρίτσικα στο 3΄, όμως κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα που μεταφράστηκε σε ένα προβάδισμα ασφαλείας της τάξεως των 5 πόντων που με στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή των 8 γκολ (16-8) που διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, οι Θεσσαλονικείς μπήκαν αποφασισμένοι να «πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους» και όσο περνούσε η ώρα ψαλίδιζαν την διαφορά φτάνοντάς την στα 4 γκολ (22-18) μετά από 15 λεπτά αγώνα. Ένα σερί 3-0 στα επόμενα τρία λεπτά έφερε την διαφορά σε επίπεδα ανακούφισης, όμως η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και με ένα σερί 0-4 μείωσαν σε 25-22 όση και η διαφορά του πρώτου αγώνα με το παιχνίδι να παίρνει δραματική μορφή, όχι τόσο ως προς το νικητή αλλά ως προς την διαφορά. Δύο γκολ των Πετρίδη και Ιωάννου έβαλαν ταφόπλακα στα όνειρα του Ηρακλή και το μόνο που κατάφερε ήταν 20’’ πριν το τέλος να μειώσουν στο τελικό 28-24.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 4-2, 9-6, 17-9, 21-14, 25-19, 28-24.

Καλή ήταν η διαιτησία του κ. Κόσσου και της κας Στυλιανίδου από την Δράμα.

ΑΕ ΠΟΝΤΙΩΝ (Κιναλόπουλος): Βαρβαρούσης, Τσομπάνογλου, Σαλαγιάννης, Πατσατζής 7, Ιωάννου 2, Τραχανατζής, Ρουμελιώτης, Τουμπάρης 5, Πετρίδης 9, Καζαντζίδης 3, Αλεξανδρίδης, Μιχαηλίδης 1, Ταρινίδης 1.