A2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Ήττα της Ξάνθη ΒF FASHION από τον ΚΑΟΔ με 72-81 αλλά το παιδικό κατέκτησε το πρωτάθλημα ΕΚΑΣΑΜΑΘ

sports@ixanthi.gr

Δεν τα κατάφερε να επαναλάβει τον θρίαμβο του πρώτου γύρου η ΞΑΝΘΗ ΒF FASHION που γνώρισε την ήττα το Σάββατο το απόγευμα στο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ από τον ΚΑΟΔ με σκορ 72-81. Μία νίκη που έδωσε την δυνατότητα στον ΚΑΟΔ να μείνει ζωντανός στην υπόθεση παραμονή στην Α2 Κατηγορία. Οι Δραμινοί που είχαν ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο όπου και προηγήθηκαν με double score στο 17’ (23-46) ήταν πιο αποφασιστικοί και ακόμη όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 35’ να μειώσουν σε 67-69 βρήκαν τις λύσεις και πήραν τελικά τη νίκη.

Η καλή … ημέρα από το πρωί φάνηκε μια και τίποτε δεν λειτουργούσε στο ξεκίνημα του αγώνα για την ομάδα του Γρηγόρη Σουλιώτη. Με την συμπλήρωση τριών λεπτών οι Δραμινοί ξέφυγαν με 8 πόντους (6-14) με τρίποντο του Νικάκη έχοντας πετύχει τους μισούς από τους πόντους της ομάδας του. Οι διορθωτικές αλλαγές που επιχείρησε ο Ξανθιώτης κόουτς δεν έφεραν αποτέλεσμα αφού 4.55΄ πριν το τέλος της α΄ περιόδου η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (8-21) και 48΄΄ στο 11-30 που ήταν και το σκορ αυτής της περιόδου. Στο δεύτερο 10λεπτο η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή των 23ων πόντων και κάπου εκεί όλοι όσοι ήταν στο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ έβλεπαν ότι οι φιλοξενούμενοι δύσκολα θα έχαναν αυτήν την μεγάλη ευκαιρία για νίκη σωτηρία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αρχική πεντάδα φάνηκε να δουλεύει καλύτερα και όσο περνούσε ο χρόνος ροκάνιζε την διαφορά. Μετά από 3.14΄ λεπτά αγώνα με ένα σερί 9-0 η διαφορά έπεσε στους 10 πόντους και στο επόμενο λεπτό κάτω από διψήφιο (47-55). Το time aout του Γρηγοριάδη φάνηκε να διορθώνει την κατάσταση με την διαφορά όμως να παραμένει στα επίπεδα των 8-12 πόντων. Στην τελευταία περίοδο έσπασαν καρδιές. Ενώ απέμεναν 5.07΄ ο Σουφλιάς με φόλοου μείωνε σε 67-69 με τον αγώνα να παίρνει δραματική εξέλιξη. 102΄΄ πριν το τέλος ο Μίμιτσα με τρίποντο που ήταν ο 5ος του πόντος σε όλο το παιχνίδι μείωνε σε 72-76 χωρίς όμως συνέχεια αφού ο Κακαρούδης με τρίποντο 48΄΄ πριν το τέλος έβαλε τέρμα στην προσπάθεια των Ξανθιωτών να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Στην ανάκαμψη αυτή βοήθησαν οι Πενταζίδης (πέτυχε τους 17 πόντους στο δεύτερο μέρος), Στεφανίδης (διόρθωσε τα πράγματα στην άμυνα, έκλεψε, πήρε ριμπάουντ και καταχειροκροτήθηκε όταν έφυγε με 5 φάουλ 3.48΄ πριν το τέλος) και ο Φουτσιτζής που έκανε ένα από τα καλύτερά του παιχνίδια. Αυτοί ήταν και οι διακριθέντες από πλευράς ΞΑΝΘΗ ΒF FASHION ενώ από τους Δραμινούς διακρίθηκαν οι Νικάκης, Κακαρούδης και Αρμούτης.

Καλή ήταν η διαιτησία των κ.κ. Δροσόπουλου – Τσούτσουρα.

Τα 10λεπτα: 11-30, 34-53 (ημιχ.), 57-67, 72-81 τελικό.

ΞΑΝΘΗ ΒF FASHION (Σουλιώτης – Λεμονίδης): Καρύδας 5, Μίμιτσα 5 (1), Μαρκόπουλος 6 (1), Στεφανίδης 7 (1), Πενταζίδης 22, Σουφλιάς 8, Κουτσογιάννης 2, Βοϊβατόπουλος 2, Τσότσος 5, Φουτσιτζής 10 (1).

ΚΑΟ ΔΡΑΜΑΣ (Γρηγοριάδης): Μουλάκης 16 (3), Αθανασιάδης 9 (1), Μποκογιεβ, Σεφερίδης, Τασούδης 2, Νικάκης 18 (1), Εξουζίδης 4, Αρμούτης 15 (2), Κακαρούδης 17 (1).

ΠΑΙΔΙΚΟ

Για δεύτερη φορά στην μικρή της ιστορία το παιδικό τμήμα της ΞΑΝΘΗ ΒF FASHION κατακτά το αντίστοιχο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ με έναν απολογισμό που πολλοί θα τον ζήλευαν. Σε 18 αγώνες γνώρισε μόνο μία ήττα μέσα στις Σέρρες από την ΑΕΣ με 52-51 που δεν στάθηκε ικανή για να την στερήσει τον τίτλο μία αγωνιστική πριν το φινάλε. Η ομάδα του Τέλη Ηλιάδη δίκαια αναδείχθηκε πρωταθλήτρια και θα εκπροσωπήσει την περιφέρειά μας στην ημιτελική φάση του πανελλήνιου πρωταθλήματος που θα γίνει στην συμπρωτεύουσα από 23-27 Απριλίου διεκδικώντας την είσοδό της στα τελικά. Να θυμίσουμε ότι η πρώτη φορά ήταν με προπονητή τον Κώστα Τσουνάκο με την τότε ομάδα να κατετάγη στην 5η θέση στην Ελλάδα.

Σε αυτή την προσπάθεια ο Τέλης Ηλιάδης ευτύχησε να έχει μία παρέα (Κάλφας, Τσολακίδης, Τσελεκίδης, Χιώτης, Καλαϊτζής) οι οποίοι αποτελούσαν και την ομάδα του σχολικού πρωταθλήματος που αγωνίστηκε στην τελική φάση πλαισιωμένοι από τον Χατζηαντωνίου, ο οποίος κάθε αγωνιστική ήταν μακράν ο πρώτος σκόρερ των αγώνων.

Το Σάββατο το μεσημέρι στο προτελευταίο παιχνίδι της τελικής φάσης της ΕΚΑΣΑΜΑΘ οι παίδες της Ξανθιώτικης ομάδας κέρδισαν στο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ την Α.Ε.Σ. με 68-51 χάρη σε ένα τρίτο δεκάλεπτο όταν με ένα σερί 27-9 μετέτρεψαν το 32-24 του ημιχρόνου σε 59-33 τελειώνοντας την υπόθεση του πρωταθλητή. Έναν λόγο παραπάνω είχαν οι Ξανθιώτες για να κερδίσουν τους αντιπάλους που ήταν η μοναδική ήττα στον πρώτο γύρο με 52-51 κι ενώ είχαν προηγηθεί και με 13 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο ήρθαν τα πάνω κάτω για λόγους που δεν είναι άξιοι αναφοράς σε μια ευχάριστη στιγμή.

ΞΑΝΘΗ ΒF FASHION (Ηλιάδης): Χατζηαντωνίου 27, Λειβαδιώτης 4, Νησσόπουλος 2, Τσολακίδης 3 (1), Χιώτης 5 (1), Κάλφας 21 (3), Τσελεκίδης 6, Καλαϊτζής.