B΄ΕΠΣ Ξάνθης/19η αγωνιστική: Αστέρας κορυφής ο Ερυθρός του Σελέρου μετά την λευκή ισοπαλία του Ερμή

sports@ixanthi.gr

Ο Ερυθρός Αστέρας Σελέρου με τις δύο νίκες που πέτυχε κόντρα σε ΑΠΟΕΛ και συνονόματο του Μαγικού εκμεταλλεύθηκε με τον ιδανικότερο τρόπο την λευκή ισοπαλία του Ερμή στα Βαφέϊκα και πέρασε μόνος πρώτος δημιουργώντας τριάδα κορυφής με την ομάδα της Μάνδρας αλλά και την ΑΠΟΞ που επιβλήθηκε χωρίς ιδρώτα της Θύελλας πετυχαίνοντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο με τον Μουμίν Τουγιάλ να πετυχαίνει τα μισά.

Με πρωταγωνιστή τον Καραγιαννίδη που πέτυχε τα δύο από τα τρία γκολ ο Ηρακλής Ν. Ζυγού συνέχισε την ανοδική του πορεία πιάνοντας την 7 η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Επέστρεψε στις νίκες ο Ατρόμητος κερδίζοντας στην Γενισέα την Ξάνθη 96΄αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Μπορεί το 3-0 να δείχνει μια άνετη επικράτηση του Ήλιου μέσα στην Κοτύλη όμως αυτή ήρθε στο τελευταίο ημίωρο με τον Σάκη Σισαμπέρη να ανοίγει τον δρόμο για την νίκη. Εύκολη νίκη για την Δόξα Π. Ερασμίου επί της Α.Ε. Ποντίων Ευμοίρου η οποία ήρθε από το πρώτο μέρος όταν προηγήθηκαν με 2-0. Τέλος Μμέσα σε ένταση έληξε ο αγώνας στην Γοργόνα που βρήκε νικητή τον φιλοξενούμενο Αετό Τοξοτών με τους γηπεδούχους να … τα έχουν με την διαιτησία η οποία σε γενικές γραμμές ήταν πολύ καλή. Οι του Αετού προηγήθηκαν πολύ νωρίς με τον Μακρίδη μόλις στο 5΄ και παρότι δέχθηκαν την ισοφάριση πέτυχαν το νικητήριο γκολ 10 λεπτά πριν το φινάλε.