ΧΑΝΤΜΠΟΛ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ: Με εκτός έδρας νίκη έσπασε την παράδοση η ΑΕΠ που κέρδισε 18-21 τον Δία στην Πολίχνη

fanis@xan.gr

Όταν έγινε η κλήρωση του πρωταθλήματος ο Θεόδωρος Βαφειάδης με δηλώσεις του έδειχνε ευχαριστημένος από την κληρωτίδα. Μάλιστα μας είχε εκμυστηρευθεί ότι αν κερδίσω στην πρεμιέρα και είμαστε καλά θα σπάσω την παράδοση με τον Δία. Και τελικά είχε δίκιο γιατί και πάλι πριν δύο χρόνια έφτασε στην πηγή μέσα στον Δία αλλά νερό δεν ήπιε στις λεπτομέρειες.

Φέτος λοιπόν ήρθε αυτή η στιγμή και η Α.Ε.Π. με τις πολλές δυνατότητες και σε ένα δύσκολο πρωτάθλημα αυτό της αναβαθμισμένης Β΄ Εθνικής κατάφερε να σπάσει την αρνητική παράδοση όχι μόνο εκτός έδρας αλλά και εντός και να φύγει με το Ροζ Φύλλο αγώνα. Το τελικό 18-21 ήρθε να επιβεβαιώσει την ανωτερότητα των Ξανθιωτών και τώρα μπροστά τους, το Σάββατο στις 19.30΄, βρίσκεται η μεγάλη φετινή πρόκληση του πρωταθλήματος ο Φοίβος Συκεών τα αδιαφιλονίκητο φαβορί για την επάνοδο στην Α2.

Ο αγώνας στο ξεκίνημα του δεν έδειχνε ότι μπορούσε να έχει αυτή την εξέλιξη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-1 όμως η συνέχεια ανήκει στους παίκτες του Θεόδωρου Βαφειάδη που με σφιχτή άμυνα, καλές επιλογές στην επίθεση και σε πολύ καλή ημέρα του Εβρίτη τερματοφύλακα Ανέστη Παπαδόπουλου όχι μόνο μείωσαν αλλά πέρασαν μπροστά στο σκορ φέρνοντας την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 6 γκολ (6-12) στο 28΄με το ημίχρονο να τελειώνει στο 7-12.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καρμπόν όπως το πρώτο. Στο ξεκίνημα του οι Θεσ)νικείς μείωσαν την διαφορά αλλά μέχρι το γκολ αφού οι Ξανθιώτες σοβαροί και αποφασισμένοι και στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχαν διάθεση να χάσουν την μεγάλη αυτή ευκαιρία. Έτσι το τελικό 18-21 ήρθε να επιβραβεύσει τις προσπάθειές τους με έναν θρίαμβο.

Τα 10λεπτα: 4-3, 6-7, 7-12 (ημιχ.), 11-13, 14-17, 18-21 τελικό

Καλή ήταν η διαιτησία των κ.κ. Λιακόπουλου - Εφραιμίδη (Θεσ)νίκης).

Α.Ε. ΠΟΝΤΙΩΝ (Βαφειάδης): Παπαδόπουλος Α., Πατσατζής 3, Ιωάννου 3, Καζαντζίδης 1, Ρουμελιώτης 1, Τουμπάρης 1, Πετρίδης 5, Ελευθεριάδης 1, Στεφανίδης, Μιχαηλίδης, Δενδράκης 4, Καρυπίδης 2.