ΠΟΛΟ Α2 : Δεν έφτανε ένα 9λεπτο στον ΚΟΞ για να κερδίσει τον πρωταθλητή Νηρέα

sports@ixanthi.gr

Ένα 9λεπτο δεν αρκεί σε μία ομάδα να κερδίσει έναν αγώνα και ιδιαίτερα όταν απέναντί σου είναι η κατά τεκμήριο καλύτερη ομάδα της φετινής Α2. Ο Νηρέας Χαλανδρίου μετά το πρώτο 9λεπτο όταν βρήκε τον ρυθμό του δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον ΚΟΞ κερδίζοντας τον με σκορ 5-14.

Οι Ξανθιώτες δεν μπόρεσαν να επαναλάβουν παλαιότερες επιτυχίες όταν κέρδιζαν τις πρωταθλήτριες ομάδες (όρα Χαλκίδα) και παρότι ξεκίνησαν εντυπωσιακά όταν προηγήθηκαν με 2-0 στην συνέχεια και προς το τέλος του πρώτου 9λεπτου όταν πέρασαν μπροστά στο σκορ οι Αθηναίοι με 3-4 τους ήταν αρκετό και στο δεύτερο ημίχρονο μετέτρεψαν τον αγώνα σε ένα υγιεινό περίπατο. Έτσι απέδειξαν ότι δίκαια κατακτούν το πρωτάθλημα και επανέρχονται στην Α1 μετά από διάλειμμα ενός έτους.

Πρόσωπο του αγώνα ο μέχρι πέρυσι …Ξανθιώτης Γιώργος Κατσίγιαννης ο οποίος προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ με τα γνωστά του μακρινά σουτ όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να φύγει με τρεις αποβολές λίγο πριν το φινάλε.

Καλή ήταν η διαιτησία των κ.κ. Νάκου - Καρκαντελίδη.

Τα 9λεπτα: 4-5, 1-1, 0-4, 0-4.

ΚΟΞ (Σταμάτοφ): Τουργιόγλου, Τσάκαλος Χ, Φραγκέδης, Θεοδωρίδης Χ. 2, Κιμινουλάκης, Αποστόλου 1, Χάνδανος 1, Θεοδόσης, Χρυσονόματος, Θεοδωρίδης Π. 1, Μορβάκης, Κατμερτζόγλου, Γκουρλίτσας.

ΝΗΡΕΑΣ Χ (Βενετόπουλος): Κεχαγιάς Σ., Παύλου Τ. 1, Κατσίγιαννης, Βλαζάκης Β. 1, Βλαζάκης Ν. 4, Λαψάτης, Γαρεπίδης, Γιακουμάτος, Παύλου Α. 1, Παληκάρης, Κεχαγιάς Χ. 1, Καραστέργιος 2, Κουρουμπάκης 4.