Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Υπέκυψε στις ελλείψεις της η ΑΕΠ αλλά παραμένει ζωντανή στην υπόθεση παραμονή

sports@ixanthi.gr

Την ήττα γνώρισε στον Αμύντα το Σάββατο το απόγευμα η γυναικεία ομάδα της ΑΕΠ με σκορ 27-17. Ήταν μία δύσκολη αναμέτρηση για τα κορίτσια του Τριαντάφυλλου Χριστοδουλίδη που εκτός από τον αντίπαλό τους ήταν αντιμέτωπες και με τις ελλείψεις της ομάδας που έπρεπε να ξεπεραστούν έτσι ώστε να έρθει το θετικό αποτέλεσμα. Κάτι τέτοιο δεν έγινε, φυσιολογικά θα λέγαμε και τώρα η ΑΕΠ πρέπει να διεκδικήσει μία νίκη στις δύο εναπομείναντες αγωνιστικές για να ανανεώσει την παραμονή της στην κατηγορία.

Στο παιχνίδι του Σαββάτου τώρα οι φιλοξενούμενες πήγαν με σύνθεση ανάγκης θα λέγαμε, καθώς και η Στέλλα Βασιλειάδου προστέθηκε στις ήδη υπάρχουσες απουσίες των Πετριάδου, Προχορένκο, Καρύδου, και Ελευθεριάδου, οι οποίες δεν μπόρεσαν να συμπεριληφθούν στην αποστολή της ομάδας για διάφορους λόγους.

Παρ’ όλα αυτά όμως η ΑΕΠ πάλεψε και κόντραρε την αναμέτρηση τουλάχιστον μέχρι εκεί που έφτασαν οι δυνάμεις της. Τελικά λίγο η κούραση και λίγο η άσχημη διαιτησία των κ.κ. Πάτιου – Τσιάνα οδήγησαν τον Αμύντα στο νικηφόρο γι’ αυτόν 27-17. Τα πρώτα δύο δεκάλεπτα της αναμέτρησης ήταν ισόπαλα με 3-3 και 6-6 αντίστοιχα με το ημίχρονο να κλείνει στο 10-8 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη και από το πρώτο της δεκάλεπτο ο Αμύντας πήρε προβάδισμα πέντε τερμάτων (15-10) και στην συνέχεια το σκορ έγινε 21-15 με την λήξη του 5ου δεκάλεπτο για να φτάσουμε στο τελικό 27-17.

Τα κορίτσια του Τριαντάφυλλου Χριστοδουλίδη έχουν ήδη ξεχάσει αυτή την αναμέτρηση και τώρα όλο το βάρος πέφτει στις δύο τελευταίες αγωνιστικές. Φιλοξενούνται από το Γ.Σ. στην γειτονική Δράμα την επόμενη αγωνιστική και αμέσως μετά θα υποδεχθούν τον Εθνικό. Η Ξανθιώτισσες πρέπει να κάνουν μία νίκη έτσι ώστε και του χρόνου να αγωνίζονται στην Α2.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 3-3, 6-6, 10-8 ημίχρονο, 15-10, 21-15, 27-17 τελικό.

ΑΕΠ (Χριστοδουλίδης): Ζουμπουλίδου, Καρύδη 6, Καραγκιοζίδη 3, Φραγγούδη, Μπαράκου 1, Μπάκου 7, Ξανθοπούλου, Μπαρουξάκη, Καλδαρίδου, Μελισσοπούλου Φ.