A2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Ανανέωσε την υπόθεση παραμονή η Ξάνθη ΒF με την Τρίτη εκτός έδρας νίκη στην παράταση με 76-83 επί του Σπόρτιγκ

sports@ixanthi.gr

Της αρέσουν τα δύσκολα της Ξάνθη BF Fashion αφού μετά τις πέντε συνεχόμενες ήττες στον δεύτερο γύρο η συνέχεια φάνταζε πολύ δύσκολη. Αυτό όμως δεν πτόησε τους παίκτες που πήγαν και κέρδισαν στα Πατήσια τον Σπόρτιγκ ο οποίος έχασε πολύτιμο έδαφος στην υπόθεση άνοδο.

Ο νικητής κρίθηκε στην παράταση όπου οι παίκτες του Γρηγόρη Σουλιώτη αυτή την φορά ήταν αυτοί που έφυγαν με τα χαμόγελα. Είχαν προηγηθεί τρία παιχνίδια στην ίδια διαδικασία όπου το δύο ήταν χαμένα (Κολοσσό, Δούκα) και ένα κερδισμένο (Ηλυσιακό). Η τελική διαφορά των 7 πόντων (76-83) δείχνει και την διαφορά των δύο ομάδων στο συγκεκριμένο παιχνίδι αφού οι νικητές ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα, είχαν το προβάδισμα στο σκορ αλλά όσες φορές πήγαν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας γρήγορα εξανεμιζόταν.

Ο Γρηγόρης Σουλιώτης καλά διαβασμένος είχε το αντίδοτο στο μεγάλο όπλο των γηπεδούχων τον Καράμπουλα. Διαδοχικά ανέλαβαν το μαρκάρισμά του οι Στεφανίδης, Φουτσιτζής, Πενταζίδης και μπορεί να πέτυχε 17 πόντους οι 11 όμως ήταν από βολές.

Ξεκίνησε για πρώτη φορά φέτος χωρίς τον Μίμιτσα στην αρχική 5άδα και όταν μπήκε στο 2ο 10λεπτο σκότωσε τους αντιπάλους πετυχαίνοντας 17 από τους 27 πόντους του. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν ο Νίκος Πενταζίδης που στην παράταση ήταν αυτός που με 11 πόντους τους έβαλε τα θεμέλια για την Τρίτη εκτός έδρας νίκη σπάζοντας το σερί των αρνητικών τελευταίων 5 αγωνιστικών.

Δύο φορές προσπάθησε να … καθαρίσει τον αγώνα η Ξανθιώτικη ομάδα αλλά ισάριθμες φορές υπήρχε απάντηση από τους Αθηναίους. Στο 26΄ η διαφορά έφτασε στο 42-51 αλλά ένα σερί 7-0 η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι (49-51) και στο 35΄ το σκορ έγινε 58-66 αλλά ένα νέο σερί 9-0 οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 67-66 με τον Σάκη Καρύδα με έμμεσο τρίποντο να δίνει και πάλι την πρωτοπορία με 67-69. Τελικά ένας πρώην Ξανθιώτης ήταν ο πρωταγωνιστής των τελευταίων 50΄΄. Ο Μπάμπης Σκουζής ισοφάρισε σε 69-69 και δεν μέτρησε καλάθι του 4΄΄ πριν την κανονική περίοδο όταν στο άστοχο τρίποντο του Σκούταρη πήρε το ριμπάουντ πέτυχε το καλάθι αλλά ήταν εκτός χρόνου. Αυτή η φάση άναψε τα αίματα όπου είχαμε διαμαρτυρίες χωρίς συνέχεια.

Στην παράταση ένα 0-7 σερί για τους Ξανθιώτες ήταν καθοριστικό και αρκετό για να δώσει την 7η νίκη. Το καθοριστικό σημείο για τους γηπεδούχους στο έξτρα 5λεπτο ήταν όταν ο Χούμπαυλης 33΄΄ πριν το τέλος και ενώ το σκορ ήταν 76-80 αστόχησε σε τρίποντο και κάπου εκεί κρίθηκαν τα πάντα.

Πολύ καλή ήταν η διαιτησία των κ.κ. Μιχαλόπουλου – Σιορέντα.

Τα 10λεπτα: 13-15, 34-38 (ημιχ.), 52-56, 69-69 (κ.α.), 76-83 τελικό.
Σπόρτιγκ (Λυκογιάννης): Γκοτζογιάννης 12(1), Καράμπουλας 19, Τελούδης 5(1), Κλήμης, Κουρλής 5, Σκουζής 10(1), Χούμπαυλης 9(1), Σκούταρης 13(3), Ιμπέζα 3.
Ξάνθη BF (Σουλιώτης - Λεμονίδης): Καρύδας 10, Μίμιτσα 27(5), Στεφανίδης 7(1), Πενταζίδης 15(1), Σουφλιάς 7, Μαρκόπουλος, Κουτσογιάννης, Βοϊβατόπουλος, Τσότσος 15, Φουτσιτζής 2.

*** Στην φωτογραφία διακρίνεται ο πρώην δικός μας Μπάμπης Σκουζής να μαρκάρει τον συνονόματό του Χάρη Μαρκόπουλο.