Τοπικά ] [ Αθλητικά ] [ Περιφέρεια ] [ Ελλάδα ] [ Κόσμος ] [ Δελτία Τύπου ] [ Εκδηλώσεις ]

Αθλητικά Νέα

A2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Εντυπωσιακή η Ξάνθη ΒF … πάτησε 79-64 το πρωτοπόρο Ηράκλειο

του Φάνη Καραμπιπέρη
sports@ixanthi.gr

Μια εντυπωσιακή Ξάνθη ΒF FASHION … σκόρπισε το Ηράκλειο υποχρεώνοντάς το σε μια άνετη νίκη με σκορ 79-64. Οι παίκτες του Γρηγόρη Σουλιώτη παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ κατά διαστήματα έδειξαν με την εμφάνισή τους ότι άξιζαν καλύτερης τύχης στο φετινό πρωτάθλημα από το να μάχονται για να αποφύγουν τον υποβιβασμό. Δεν είναι άλλωστε λίγο πράγμα να κερδίζεις μια ομάδα που μέχρι πέρσι αγωνιζόταν στην Α1 και έχει επενδύσει πολλά εκατομμύρια και ζει και αναπνέει για την επάνοδό της στην επαγγελματική κατηγορία.

Από το τζάμπωλ του αγώνα οι παίκτες του Γρηγόρη Σουλιώτη έδειξαν τις διαθέσεις τους και αφού πέτυχαν το πρώτο καλάθι με τον Σάκη Σουφλιά πήραν το προβάδισμα και παρά το 2-2 με δύο βολές του Κούβαρη στο ξεκίνημα δεν αισθάνθηκαν ποτέ την καυτή ανάσα των Κρητικών οι οποίοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν τρεις φορές την διψήφια διαφορά πόντων στους 6 (23-17, 32-26, 47-41).

Η αποφασιστικότητα των γηπεδούχων ήταν αυτή που τους έδωσε το κάτι παραπάνω που χρειάζεται η ομάδα όταν αγωνίζεται στην έδρα της. Στα ευχάριστα του αγώνα ήταν και ότι υπήρχαν οι βοήθειες από τον πάγκο αφού όταν κλήθηκαν τόσο ο Γιάννης Στεφανίδης όσο και ο Απόστολος Κουτσογιάννης βοήθησαν είτε να πάρουν ανάσες οι βασικοί είτε να γίνουν πρωταγωνιστές.

Ένα άλλο χαρακτηριστικό ήταν και η τύχη που είναι με τους τολμηρούς και τους ικανούς που σε ορισμένα διαστήματα ήταν με το μέρος των Ξανθιωτών, ιδιαίτερα στα τέλη των επιθέσεων όπου ευστόχησαν με απίθανους τρόπους, κάτι που ξεσήκωσε τους 400 περίπου φιλάθλους του μπάσκετ.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκαν οι διαθέσεις των γηπεδούχων αφού πριν περάσουν έξι λεπτά αγώνα η διαφορά είχε φτάσει σε διψήφιο αριθμό πόντων. Δράστης αυτής της διαφοράς ήταν ο Κώστας Τσότσος όταν δέχθηκε μακρινή πάσα από τον Μίμιτσα κάνοντας το 17-5. Παρά το ότι η διαφορά αυτή δεν έμεινε μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου, εν τούτοις οι φίλαθλοι επιβράβευσαν με χειροκρότημα την καλή προσπάθεια των παικτών και αυτοί τους αποζημίωσαν στην συνέχεια. Ένα λεπτό μετά την έναρξη του 2ου δεκάλεπτου ο Γρηγόρης Σουλιώτης άρχισε να δίνει χρόνο και στους υπόλοιπους παίκτες – πρώτος πέρασε στον αγώνα ο Στεφανίδης – και με την είσοδό του ο Κουτσογιάννης ξαναφέρνει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (30-19) και στην αμέσως επόμενη επίθεση των Κρητικών κερδίζει παλικαρίσια την μπάλα από τον Λάτοβιτς παίρνοντας και το φάουλ και στην διαμαρτυρία του Σέρβου και την τεχνική ποινή. Το ημίχρονο σφραγίστηκε με ένα τρίποντο του Νίκου Πενταζίδη πάνω στην κίνηση φέρνοντας την διαφορά ξανά στην μέγιστη τιμή των 13ών πόντων με τελική τους 11 (45-34).

Στην 3η περίοδο ο Καρύδας ήταν ο δράστης του πρώτου καλαθιού φέρνοντας την διαφορά και πάλι στο +13 αλλά ένα νέο σερί (0-7) των φιλοξενούμενων μείωσαν σε 47-41 το σκορ, κάνοντας μία προσπάθεια να επανέλθουν στο παιχνίδι. Όμως το time out του Γρηγόρη Σουλιώτη γρήγορα αποκαθιστά την ισορροπία και την διαφορά στο +11 με τελική για το 3ο δεκάλεπτο τους 13 αν και για 2 λεπτά περίπου η διαφορά στριφογύριζε στο +15 (58-43 και 60-45) με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Στεφανίδη.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία αφού οι Κρητικοί ήταν θεατές βλέποντας την διαφορά να εκτοξεύεται στους 18 πόντους (69-51) 5.57’ πριν το τέλος με τους παίκτες του κ. Μακράκη να μην προσπαθούν στην επίθεση ενώ μάρκαραν στην άμυνα!

Τα 10λεπτα: 23-17, 45-34 (ημιχ), 60-47, 79-64 τελικό.
Ξάνθη BF (Σουλιώτης - Λεμονίδης): Παπανικολάου, Καρύδας 7, Μίμιτσα 21(3), Μαρκόπουλος, Στεφανίδης 4, Πενταζίδης 20(2), Σουφλιάς 11, Καραγιώργης, Κουτσογιάννης 4, Βοϊβατόπουλος, Τσότσος 12.
ΟΦΗ/Ηράκλειο (Μακράκης): Μαυρόπουλος, Σοφογιάννης 14(2), Δελατόλας 5, Αρβανίτης, Λιακόπουλος 19, Δανιήλ 7(1), Λάτοβιτς 11(1), Τσερκιτσόγλου, Πετροδημόπουλος 3, Κούβαρης 5.