Τοπικά ] [ Αθλητικά ] [ Περιφέρεια ] [ Ελλάδα ] [ Κόσμος ] [ Δελτία Τύπου ] [ Εκδηλώσεις ]

Αθλητικά Νέα

ΠΟΛΟ Α2 : Πέμπτη νίκη του ΚΟΞ επί του ΟΕΑΝΑΒ με 15-6, χωρίς να …βραχεί

του Φάνη Καραμπιπέρη
sports@ixanthi.gr

Ένα όμορφο απόγευμα πέρασαν ο ΚΟΞ και οι φίλοι του στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Ξάνθης όπου πέτυχαν την πιο άνετη νίκη του φετινού πρωταθλήματος. Έτσι μετά από οκτώ αγώνες η Ξανθιώτικη ομάδα έφτασε στις πέντε νίκες και βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι παίκτες του Νικολάϊ Σταμάτοφ παρά την διαφορά δυναμικότητας από το πρώτο 9λεπτο παρουσιάστηκαν σοβαροί και με ένα 3-0 στα πρώτα 7 λεπτά έβαλαν τα θεμέλια της νίκης κλείνοντας το πρώτο 9λεπτο με 5-1.

Έτσι το μόνο που απέμεινε ήταν η τελική διαφορά και πότε θα αγωνιζόταν οι μικροί. Το τελευταίο 9λεπτο τους ανήκει παρότι το έχασαν με 1-2 αν και ο Κατμερτζόγλου αδικήθηκε από τον κ. Αδαμάσογλου που δεν του μέτρησε κανονικό γκολ, μετά από απόκρουση του Βόντσου η μπάλα πέρασε την γραμμή τέρματος όμως υπάρχει δικαιολογία αφού στα τελευταία παιχνίδια δεν υπάρχουν επόπτες για να καταλογίζουν τέτοιες αμφισβητούμενες φάσεις.

Η διαιτησία των κ.κ. Γεωργαντόπουλου – Αδαμάσογλου ελέγχεται για την φάση της μη κατακύρωσης του γκολ του Κατμερτζόγλου.

Τα 9λεπτα: 5-1, 4-2, 5-1, 1-2, (15-6).

ΚΟΞ (Σταμάτωφ): Τουργιόγλου, Μορβάκης, Φραγκέδης 1, Θεοδωρίδης Χ. 3, Κιμινουλάκης 4, Αποστόλου 2, Χάνδανος 2, Θεοδόσης, Χρυσονόματος 1, Θεοδωρίδης Π. 2, Χρυσονόματος 1, Κατμερτζόγλου, Γκουρλίτσας, Καλαϊτζιδάκης.

ΟΕΑΝΑ ΒΟΛΟΥ (Δημαρέλος): Βόντσος, Αρχιμανδρίτης 3, Κόφφας, Χαλάς 1, Πεγιάδης, Τζαμτζής, Ιωαννίδης, Αραμπατζίδης 2, Καλουζάκης, Δουβλής.