Τοπικά ] [ Αθλητικά ] [ Περιφέρεια ] [ Ελλάδα ] [ Κόσμος ] [ Δελτία Τύπου ] [ Εκδηλώσεις ]

Λέξη - Κλειδί :

Τελευταία Νέα

Αθλητικά Νέα

Δ΄ ΕΘΝΙΚΗ/22η αγωνιστική:

Παρέμεινε ζωντανή η Δόξα – Συντριβή για τον Ορφέα PUMA που πλήρωσε τα …λάθη των Θεσσαλονικέων διαιτητών στον αγώνα της Τετάρτης

του Φάνη Καραμπιπέρη
sports@ixanthi.gr

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο όμως η έμπνευση του Γιώργου Μαραντά να περάσει στον αγώνα τον νεαρό Κωνστανταράκη στο 57΄είχε άμεσο αποτέλεσμα αφού με χατ-τρικ δικό του έδωσε μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του με 3-0 προκαλώντας ταυτόχρονα τον θαυμασμό γιατί δεν είναι λίγο να κερδίζεις την τρίτη του βαθμολογικού πίνακα Ηράκλεια Σερρών με τέτοιο σε έκταση σκορ.

Τα γκολ επιτεύχθηκαν σε ένα 12λεπτο περίπου. Στο 63΄με πλασέ, στο 71΄ με δυνατό σουτ και στο 75΄ με κεφαλιά και αφού πρώτα η μπάλα είχε κτυπήσει στην δοκό.

ΔΟΞΑ: Κυριαζίδης, Γκαλήπ, Τηλαβερίδης Τ. (78΄ Δεσύλλας), Μεχμέτ Τανέρ, Δημητριάδης, Κιαμήλ, Μπαλάνης, Εφεντόπουλος, Μπανταδάκης (57΄Κωνστανταράκης), Τζανέτος, Τοπούς (57΄ Τηλαβερίδης Δ.).

Η …σφαγή του Ορφέα PUMA στον αναβληθέντα αγώνα με τον Πανσουλιακό στον Ν. Ζυγό όπου του ακυρώθηκε κανονικό γκολ στις καθυστερήσεις στερώντας του την νίκη αλλά και την αναγραφή στο φύλλο αγώνα τεσσάρων βασικών του ποδοσφαιριστών που αναμένεται να τιμωρηθούν με γερές ποινές, είχε παρενέργειες αφού πήγε στο Σιδηρόκαστρο με σύνθεση ανάγκης και έτσι η συντριβή ήρθε φυσιολογικά μια και οι του Εθνικού από το πρώτο ημίχρονο έβαλαν τα θεμέλια για την νίκη. Η Ξανθιώτικη ομάδα πέτυχε το γκολ της τιμής στο 43΄ με τον νεοεισελθόντα Πανταζίδη ο οποίος μείωσε σε 3-1.

Ορφέας PUMA: Παγωνίδης, Κότζα, Καπένης, Τονικίδης, Χατζή (40΄ Πανταζίδης), Καραγκιόζης(70΄Γρηγοριάδης), Κυριακούδης, Φωτιάδης, Βασιλειάδης,Σερδενές (50΄Ναβροζίδης),Μετζιδιές.