ΠΟΛΟ Α2 : Τρίτη νίκη βάλσαμο του ΚΟΞ επί του ΟΦΗ με 16-7.

sports@ixanthi.gr

Με ευρεία σε έκταση νίκη επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών ο ΚΟΞ κερδίζοντας με 16-7 τον ΟΦΗ. Αυτή ήταν η Τρίτη νίκη σε έξι αγώνες για την ομάδα του Νικολάϊ Σταμάτοφ ενώ το ευχάριστο του αγώνα ότι δόθηκε πολύς χρόνος συμμετοχής στους νεαρούς παίκτες που ενθουσίασαν τους λίγους φίλους του αθλήματος που βρέθηκαν στο κολυμβητήριο στις τρεις το μεσημέρι.

Ο αγώνας ήταν ο μοναδικός που έγινε την Πέμπτη και ολοκλήρωσε την 6 η αγωνιστική λόγω της μη έγκαιρης άφιξης των Κρητικών εξαιτίας των κακών καιρικών συνθηκών. Αυτό όμως δεν πτόησε τους γηπεδούχους να πάρουν την νίκη που τους φέρνει στην 5 η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 6 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι για την νίκη πήραν τα ηνία του αγώνα αλλά το τρίτο 9λεπτο ήταν αυτό που τελείωσαν το παιχνίδι. Ένα σερί 7-1 σ΄ αυτό το διάστημα μετέτρεψε το εύθραυστο 5-3 σε 12-4 και πλέον το μόνο που απόμενε ήταν η τελική διαφορά.

Έτσι δόθηκε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία στον Βούλγαρο προπονητή να δώσει πολύ χρόνο συμμετοχής στους μικρούς λεγόμενους παίκτες (σε ηλικία) που αυτοί τον έβγαλαν ασπροπρόσωπο φωνάζοντας παρών. Μάλιστα οι δύο από αυτούς ο Θεοδόσης και ο Καλαϊτζιδάκης πέτυχαν και γκολ ενθουσιάζοντας τους λίγους φίλους του αθλήματος που βρέθηκαν στο κολυμβητήριο στις τρεις το μεσημέρι της Πέμπτης.

Από τον ΟΦΗ (Κακαρνάκης Δημήτριος) τα γκολ πέτυχαν οι Χριστοφίδης – Σπαγουλάκης από 2 και Βασιλάκης, Γεωργόπουλος, Γιανναδάκης από 1.

Σχεδόν απαρατήρητη πέρασε η διαιτησία των κ.κ. Αργυρού – Ελευθεριάδη. Ο πρώτος απέβαλε με αντικατάσταση στο πρώτο 9λεπτο τους Χρυσονόματο και Χατζημιχαήλ αντίστοιχα με τον δεύτερο να έχει περάσει από τον ΚΟΞ ως παίκτης.

Τα 9λεπτα του αγώνα: 2-1, 3-2, 7-1, 4-3 (16-7).

ΚΟΞ (Σταμάτωφ): Τουργιόγλου, Φραγκέδης 2, Θεοδωρίδης Χ., Κιμινουλάκης 2, Αποστόλου 3, Χάνδανος 3, Θεοδόσης 1, Χρυσονόματος, Θεοδωρίδης Π. 4, Κατμερτζόγλου, Μόσχος, Καλαϊτζιδάκης 1.