Τοπικά ] [ Αθλητικά ] [ Περιφέρεια ] [ Ελλάδα ] [ Κόσμος ] [ Δελτία Τύπου ] [ Εκδηλώσεις ]

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΙΟΜΗΔΕΙΑΣ – ΝΙΓΡΙΤΑΣ ΒΙΣΑΛΤΙΑΚΟΣ: 0-2

ΟΙ ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΙ ΤΟΝ ΠΡΟΔΩΣΑΝ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ

- Χωρίς ο Βισαλτιακός να παίξει σπουδαία μπάλα, πήρε την νίκη εκμεταλλευόμενος τις πολλές ελλείψεις

Η κακή μέρα από το πρωί φαίνεται και ο Απόλλων πάλι πλήρωσε τις απουσίες του. Παρότι δεν βρέθηκαν στα αποδυτήρια βασικές μονάδες, λόγω των στρατιωτικών τους υποχρεώσεων ξεκίνησε το παιχνίδι το παιχνίδι με ότι είχε στην διάθεση του ο προπονητής της ομάδας. Όμως η τύχη πάλι γύρισε την πλάτη στην ομάδα της Ξάνθης αφού στα πρώτα λεπτά τραυματίστηκε ο Νικολαϊδης και αποχώρησε από το παιχνίδι παίρνοντας την θέση του ο Θωμαϊδης. Έτσι το παιχνίδι κυλούσε σε καλές γραμμές χωρίς να έχουμε δύσκολες φάσεις για τους δυο τερματοφύλακες. Φτάνοντας όμως στο 33 λεπτό ο Μάρος πήρε την μπάλα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ωραίο σούτ άνοιξε το σκορ όπου έμμελε να είναι και το μοναδικό στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο προπονητής της ομάδας έκανε τις δύο τελευταίες αλλαγές αφού με καθυστέρηση ήρθαν οι δύο παίκτες και η ομάδα εκεί που φάνηκε ότι θα κάνει κάτι καλό σε μία ανύποπτη φάση ήρθε και το δεύτερο γκολ που κατέρρευσε τους παίκτες, από εκεί και πέρα ο Απόλλων είχε την πλήρη κυκλοφορία της μπάλας αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι καλό.

ΦΑΣΕΙΣ:

7’ Πλασέ του Μπογιατζή, σε κόρνερ ο Μαυρίδης.

13’ Δυνατό σουτ του Λεοντίδη, η μπάλα λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι του Μαυρίδη.

33΄(0-1) Ο Μάρος αφού πέρασε όλη την άμυνα με δυνατό σουτ από την μεγάλη περιοχή άνοιξε το σκορ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

44΄Δυνατό σουτ του Βαγενά η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μαυρίδη.

51΄ Πολύ καλό σουτ του Καραμπατζάκη, δύσκολα μπλόκαρε ο Πολυχρονίδης.

53΄ Σε αδράνεια της άμυνας το σουτ του Δημητρανόπουλου πέρασε λίγο άουτ.

54΄Το πλασέ τουν Τσεκιτσίδη, βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι και στην συνέχεια απομακρύνθηκε από τον Μακράκη.

55΄ Το πλασέ του Γιουβανέζα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Πολυχρονίδη.

56’ (0-2) Σε πάσα του Δημητρανόπουλου ο Τσεκιτσίδης με κοντινό σουτ έκανε το 0-2.

67’ Δυνατό σούτ του Γιαπουτζή δύσκολα μπλόκαρε ο Πολυχρονίδης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 25’ Μάρος, 37΄ Μακράκης, 77’ Καραμπατζάκης, 82’ Μπογιατζής, 88’ Πουτακίδης Γ.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΙΟΜΗΔΕΙΑΣ: Μαυρίδης 7, Νεοφυτίδης8, Πουτακίδης Λ. 7 (46’ Πουτακίδης Γ8), Σπυριάδης 8, Μακράκης 8, Τοπαλίδης 8, Νικολαϊδης 7 (11’ Θωμαϊδής 7), Μιχαηλίδης 7 (46’ Γιαπουτζής 8), Γιουβανέζας 8, Λεοντίδης Ι. 7, Καραμπατζάκης 7.

ΝΙΓΡΙΤΑΣ ΒΙΣΑΛΤΙΑΚΟΣ: Πολυχρονίδης 7, Δημητρανόπουλος 9, Βαγενάς 8, Ζέττας 7, Πασχαλούδης 7, Τσακίρης 7, Μάρος 8, Μπογιατζής 8, Βαλιάνης 7 (74’ Νικολάου 7), Τσεκιτσίδης 7 (77’ Χαραλαμπίδης 7), Σιδηρόπουλος 7 (46’ Κουκουτσής 7).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ουζουνίδης Γ. (Έβρου)

ΒΟΗΘΟΙ: Δρακούδης – Τζιτούδης (Έβρου)